Alergia pokarmowa – objawy i postępowanie

Alergie pokarmowe są epidemią XXI. Badania wykazują, że w 2020 roku około 50% społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych będzie zmagało się z chorobą alergiczną, ponieważ w 40% odpowiedź alergiczna kształtuje środowisko (sterylizacja życia codziennego, wysoki reżim higieniczny, częste stosowanie antybiotyków, zmiany diet, nieliczne rodziny). Pozostałe 60%, to dziedziczenie, czyli choroby przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Objawy i postępowanie.

Alergie pokarmowe należą do tych dolegliwości, które nie kryją się z objawami, a te są dość uciążliwe. Do najczęstszych należą problemy z układem pokarmowym: ból brzucha, nudności i wymioty, biegunka oraz zaparcia. Kolejnymi objawami są problemy skórne: świąd, ogniska zapalne na skórze, znamiona na karku, skórze pod kolanami i w zgięciach łokciowych, w okolicach oczu i uszu, strupy, nadżerki, sucha skóra. Zmiany skórne są mocno problematyczne dla dzieci, ponieważ bardzo ciężko jest powstrzymać im się od drapania, co w następstwie powodować może stany zapalne i zakażenia. Często u najmłodszych widać ponadrywane płatki uszu, co świadczy o dużym zaawansowaniu świądu, ale też powoduje dłuższe gojenie się. Dlatego warto najmłodszych wyposażyć w odpowiednią ochronę. Firma Latopic zadbała o to, by preparaty, które mają nam pomóc, były też dobre dla dzieci. I tak na swojej stronie internetowej (latopic.pl) proponują produkty, które profesjonalnie zwalczą objawy alergii pokarmowych:

– probiotyk doustny, którego zadaniem jest zwalczanie objawów zewnętrznych (już po 3 miesiącach od stosowania) oraz prowokowanie organizmu do tolerancji alergenu,

– cała linia kosmetyczna oparta na emolientach, które niezawodnie regenerują zniszczony naskórek i pozwalają na jego odbudowę oraz nawilżają skórę pozostawiając na niej ochronną warstwę, która zapobiega podrażnieniom.

Aby wzbogacić swoją wiedzę na temat sobie, gdy objawy stają się zaawansowane i przechodzą w atopowe zapalenie skóry (AZS), warto zajrzeć i przeczytać inną publikację – Atopowe zapalenie skóry – jak rozpoznać i leczyć tę chorobę?