Zapalenie pochwy – przyczyny i metody leczenia

Curvy woman covering herself with her hands

Zapalenie pochwy to jeden z najbardziej wstydliwych problemów większości kobiet. Wywołuje ono wiele nieprzyjemnych objawów i może być naprawdę niebezpieczna. Jak ją rozpoznać i leczyć? I co ważniejsze: jak się przed nią uchronić?

Jak rozpoznać infekcję pochwy? 

Skąd w ogóle bierze się zapalenie pochwy? Może mieć ono pochodzenie grzybicze lub bakteryjne. Dochodzi do niego w przypadku zachwiania naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych. Naturalnie występujące szczepy bakterii utrzymują kwaśny odczyn pochwy, który chroni ją przed inwazją szkodliwych mikroorganizmów. Grzybicze zapalenie pochwy może pojawić się w przypadku osłabienia odporności organizmu lub stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zapalenie pochwy o podłożu bakteryjnym pojawia się najczęściej w przypadku częstych zmian partnerów seksualnych, chronicznego stresu, niedoboru witaminy D3 bądź używania nieodpowiednich środków do higieny intymnej. Objawia się poważnym zaburzeniem mikroflory oraz zwiększonym poziomem pH (> 4,5). Każda infekcja intymna wiąże się z bardzo przykrymi objawami. Najłatwiej zauważyć nieodpowiedni śluz – cuchnący, o nieładnym zabarwieniu, gęsty lub spieniony. Więcej na temat śluzu w czasie infekcji przeczytasz na stronie provag.info. Kolejnym objawem jest swąd i silny ból okolic intymnych. Może wystąpić także ból w czasie oddawania moczu, dyskomfort przy stosunku płciowym oraz plamienie międzymiesiączkowe. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy u siebie, jak najszybciej udaj się do ginekologa. 

Leczenie zapalenia pochwy

Aby podjąć odpowiednie leczenie, należy określić, co wywołało infekcję. Dlatego tak ważne jest, aby udać się do lekarza, który pobierze wymaz z pochwy. Infekcję pochwy można leczyć antybiotykami lub lekami przeciwgrzybiczymi. Podaje się je doustnie lub dopochwowo. Czasem lekarz zaleca również stosowanie tabletek zawierających bakterie kwasu mlekowego. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić również leczenie partnera seksualnego. Nie poleca się podejmowania leczenia na własną rękę, ponieważ można sobie jedynie zaszkodzić. Natomiast nieleczone zapalenie pochwy może rozszerzyć się na inne narządy: macicę, jajniki i jajowody, w dalszym okresie powodując nawet bezpłodność. 

Pochodzenie i zapobieganie 

Zapalenie pochwy może pojawić się jako następstwo złych nawyków higienicznych, miesiączki, poronienia, uprawiania seksu z wieloma partnerami, wkładek domacicznych oraz zabiegów ginekologicznych. Szacuje się, że około 80% kobiet miało lub będzie miało infekcję dróg rodnych. Ważne jest więc, aby zapobiegać jej pojawieniu się. Wystarczy odpowiednio dbać o higienę intymną – podmywać się od przodu do tyłu, unikać irygacji pochwy. Unikając przypadkowych kontaktów seksualnych, również obniżamy ryzyko wystąpienia infekcji. Ważne jest także, aby zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z publicznych toalet. Stosując się do tych prostych zasad, łatwo zmniejszymy ryzyko zarażenia.