Jak utrzymać kabinę prysznicową w czystości?

Kabina prysznicowa z pozoru wydaje się częścią łazienki, w której stosunkowo łatwo utrzymać czystość. Nic bardziej mylnego. Powierzchnia płytek ceramicznych w rzeczywistości nie jest gładka, co sprzyja zabrudzeniom. Newralgiczny obszar stanowią fugi. Z kolei po szkle tworzącym zabudowę, woda spływa wraz z zabrudzeniami i pozostałościami kosmetyków, które następnie powoli zasychają na jego powierzchni. Jak utrzymać kabinę prysznicową w czystości? Oto kilka cennych wskazówek!

Czyszczenie po każdej kąpieli

Zabrudzenia w kabinie prysznicowej pojawiają się w momencie, gdy powierzchnie ulegają wyschnięciu. Niestety biorąc codzienne kąpiele łatwo o tym zapominamy. Jak w wielu dziedzinach, również w utrzymaniu czystości, liczy się prewencja. Dlatego kabiny prysznicowe warto czyścić po każdej kąpieli, przynajmniej spłukując z płytek ceramicznych i szkła na pozór, nierzucające się w oczy resztki żelu pod prysznic czy szamponu.

Gumowa ściągaczka

Gumowa ściągaczka to podstawa czyszczenia luster i okien. Bez niej na powierzchni szkła powstają kłopotliwe smugi, które niwelują efekt i włożoną w utrzymanie czystości prace. Rzadziej po gumowe ściągaczki sięgamy, czyszcząc kabiny prysznicowe, a przecież one również są wykonane ze szkła. Używając tego prostego narzędzia za każdym razem, gdy zanieczyszczenia są spłukiwane ze ściany i kabiny można zaoszczędzić sobie wiele czasu w przyszłości.

Skuteczne środki czyszczące

W przypadku czyszczenia kabiny prysznicowej największym wyzwaniem są pozostałości mydła. Ich usunięcie jest kłopotliwe, jeżeli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki, które dobrze rozpuszczają zaschnięte mydło. Ciekawą alternatywę dla środków chemicznych stanowią domowe metody, na przykład kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie. Wystarczy takim roztworem przy pomocy spryskiwacza pokryć całą kabinę prysznicową, a po 10 minutach spłukać wszystkie zanieczyszczenia i przetrzeć powierzchnię ściereczką z mikrofibry.

Kłopotliwe zakamarki

Przy rutynowych czynnościach związanych z czyszczeniem kabiny prysznicowej stosunkowo łatwo zapomnieć o kłopotliwych zakamarkach. Należą do nich narożniki i fugi, w których gromadzi się brud. Aby do tego nie dopuścić, raz na jakiś czas warto dokładnie wyczyścić te obszary przy pomocy szczoteczki. Po wielu miesiącach gromadzenia się zanieczyszczeń zadanie nie będzie już tak proste i może wymagać użycia specjalnych środków.