Rodzaje kredytów

Obecnie na rynku wybór kredytów jest wyjątkowo duży. Z jakiego rodzaju kredytów warto korzystać? Na co zwracać uwagę wybierając kredyt? Czy warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki od prywatnej firmy?

Kredyt na konkretny cel

Jedną z możliwości jest zaciągnięcie pożyczki na konkretny cel. Dobrym przykładem jest kredyt samochodowy, udzielany na kupno auta. W takiej sytuacji bierze się pożyczkę na kwotę, która odpowiada cenie danego samochodu. Bardzo często możliwe jest wzięcie kredytu w salonie samochodowym. Niemniej jednak, zwykle nie jest to zbyt atrakcyjna oferta. Wielu nabywców samochodów decyduje się jednak na to rozwiązanie ze względu na wygodę.

Ponadto, kredytem na konkretny cel można nazwać transakcję polegającą na kupnie dowolnego towaru na raty. Tak jest chociażby w przypadku kupna sprzętu RTV czy AGD. Sklepy oferują sprzedaż na raty, która jest niczym innym jak udzieleniem kredytu, który klient jest zobowiązany spłacać. Podobnie jak w przypadku samochodów, niekoniecznie oferty tego typu kredytów są najkorzystniejsze. Niemniej jednak, ich zaletą jest to, iż klienci sklepów nie są zbyt dobrze sprawdzani pod względem zdolności kredytowej. Dlatego też, posiadając względnie wysoki dochód i stałe zatrudnienie można być spokojnym o to, że będzie można kupić towar na raty.

Tradycyjny kredyt ratalny

Oprócz powyższych kredytów, które przyjmują niestandardowe formy, można także zaciągać zwyczajne ratalne kredyty bankowe. Ubiegając się o nie trzeba zwykle odwiedzić placówkę banku, wypełnić formularz oraz zaczekać na określenie zdolności kredytowej. Zwykle pracownik banków także w tym przypadku zadaje pytanie odnośnie celu zaciągania kredytu. Niemniej jednak, nie jest to deklaracja wiążąca i klient może robić z uzyskanymi pieniędzmi co chce.

Wydaje się, że ratalny kredyt gotówkowy jest dzisiaj najpopularniejszą formą pożyczki. Wynika to z faktu, że relatywnie najłatwiej spłaca się tego typu pożyczkę. Warto jednak pamiętać, że banki nakładają na kredyty ratalne największe oprocentowanie oraz opłaty dodatkowe.

Kredyty poza bankami

Dzisiaj istnieje również wiele możliwości, aby zaciągnąć pożyczkę poza bankiem. Czy jednak jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować? Wydaje się, że pożyczki gotówkowe udzielane poza bankami nie posiadają zbyt dobrej sławy. Niemniej jednak, zdają się one nieco demonizowane.

Pożyczka pozabankowa charakteryzuje się tym, iż udzielana jest bez dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej klienta. Dzięki temu, pieniądze można otrzymać w ekspresowym tempie. Niektóre instytucje działające przez internet udzielają kredytów w kilka minut. Akceptacja wniosku odbywa się błyskawicznie, a zaraz po niej pieniądze są przesyłane na rachunek bankowy klienta.

Trzeba jednak przyznać, że kredyty pozabankowe mają jedną wspólną wadę. Są one po prostu bardzo drogie. Oprocentowanie bywa nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku tradycyjnych kredytów bankowych. Niemniej jednak, zalety tych pożyczek zdają się w niektórych sytuacjach przeważać nad ich niewątpliwymi wadami.