Maszyna do cięcia laserowego metalu – co trzeba wiedzieć?

hgtech.com.pl - hgtech (10) .jpg

Ponad pół wieku po wynalezieniu przez Petera Houldcrofta cięcia laserowego maszyny tego rodzaju są obecne już w niemalże każdej branży przemysłowej. Oczywiście najczęściej mamy do czynienia z taka obróbką w przypadku cięcia metali, najtwardszych materiałów. Czym charakteryzuje się maszyna do cięcia laserowego metali? O tym w poniższym tekście.

Jak działa maszyna do laserowego cięcia metalu?

Zacznijmy od tego, że maszyna taka, ze względu na stopień swego zaawansowania technicznego, wymaga w pełni specjalistycznej obsługi. Nie może do niej podchodzić pracownik bez stosownego kursu obsługi – chodzi zarówno o samo działanie lasera, jak i obsługę oprogramowania do cięcia.

Sam proces cięcia polega na wprowadzeniu poprzez panel numeryczny dokładnych wytycznych, w których uwzględnia się rodzaj materiału, jego grubość i kształty. Obróbka przebiega za pomocą głowicy lasera, a wiązka (impulsowa lub stała) uderza w materiał w określony wcześniej sposób. W procesie uczestniczy też gaz, dzięki któremu wydmuchiwane są resztki materiałowe. W przypadku cięcia metali jest to zazwyczaj tlen lub azot.

Zalety maszyn do laserowego cięcia metalu

Przede wszystkim trzeba tutaj wskazać na dużą precyzję i szybkość cięcia. Metal jest materiałem raczej niewdzięcznym jeżeli chodzi o obróbkę i wymaga specjalnego podejścia z użyciem wyjątkowo ostrych narzędzi. W przypadku lasera nie może być mowy o problemach. Nowoczesna maszyna do cięcia laserowego jest wyposażona w lasery o dobrze skondensowanej i bardzo precyzyjnej wiązce, która może przecinać materiały o grubości do 20 mm, z czystym i wąskim rzazem. Nie ma również potrzeby zmiany rozmiaru narzędzi ani polerowania materiału po zakończonej operacji cięcia.

Wśród zalet maszyn do cięcia laserowego wymienia się także możliwość dowolnego dostosowania tego urządzenia do bieżących potrzeb. W ten sposób, optymalizując proces cięcia poprzez programowanie numeryczne maszyny, dba się też o ekonomiczne wykorzystanie materiałów.

Koszty laserowego cięcia metali

W przypadku tego rozwiązania liczyć się trzeba z wymiernie wysokimi kosztami. Cięcie laserowe jest z pewnością droższe od metod tradycyjnych, ale zyskuje się na dokładności i szybkości.

Kosztowna okazać się też może konserwacja oraz wymiana ewentualnie uszkodzonych podzespołów maszyny do cięcia laserowego. Generuje to dodatkowe wydatki budżetowe.