Krosno – jakie zabytki warto zobaczyć?

sindbad - sindbad (17) .jpg

Nie tylko szkłem Krosno stoi! To urokliwe miasteczko na południu Polski, przez które wiodą główne drogi na Słowację i Węgry, nie bez przypadku jest chętnie odwiedzane również przez zagranicznych turystów. Powodem odwiedzin są oferowane przez Krosno atrakcje, a wśród nich cenne zabytki historyczne i architektoniczne.

Miasto z długa tradycją historyczną

Ilość miejsc z długą przeszłością historyczną, które warto odwiedzić, nie jest tutaj przypadkowa. Samo miasto Krosno zostało bowiem ufundowane już w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, a zatem jego korzenie sięgają wczesnej fali lokacji miejskich na terenie Polski.

W XIX wieku Krosno stało się tętniącym życiem ośrodkiem przemysłowym (nafta), uległo również dalszej rozbudowie. Pomimo zniszczeń wywołanych obiema wojnami światowymi miasto szybko powstało z gruzów i dzisiaj otwiera swoje bramy dla przedsiębiorców oraz turystów.

Najstarsze zabytki Krosna

Jeżeli chodzi o Krosno atrakcje turystyczne są prawdziwym magnesem dla złaknionych wiedzy historycznej podróżników. Na uwagę zwracają zwłaszcza wielowiekowe kościoły. Jednym z nich jest wzniesiony już w XIV wieku (a więc zaraz po lokacji) gotycki kościół parafialny, który został następnie przebudowany i rozbudowany w XVII wieku. W jego wnętrzu znajduje się kilka perełek, w tym ołtarz główny z XVI wieku, barokowe stalle, płyty nagrobne i rzeźby. Koniecznie trzeba także odwiedzić XV-wieczny kościół Franciszkanów.

Kolejnym ze skarbów Krosna, o którym zdecydowanie warto wspomnieć i warto go zobaczyć, jest ogromny dzwon zwany „Urban” z XVII wieku. Waży aż 5 ton, co czyni go jednym z największych dzwonów w Polsce.

Muzea w Krośnie

Obowiązkowym punktem zwiedzania krosna powinny być atrakcje wystawione w miejscowych muzeach. Mowa tutaj o Muzeum Rzemiosła i Muzeum Okręgowym. W tym ostatnim zwiedzający mogą podziwiać bogatą kolekcję zabytkowych lamp naftowych (nafta to krew tej ziemi) oraz zbiory związane z archeologią, historią i kulturą ludową Krosna i okolic.

Warte odwiedzenia jest też Centrum Dziedzictwa Szkła. Można tutaj poznać sposoby produkowania przedmiotów ze szkła artystycznego. Podkreślmy, że jest to pierwszy tego typu obiekt turystyczno-kulturalny w Polsce.