Cena budowy domu kanadyjskiego, a cena domu murowanego – porównanie

W Polsce większą popularnością cieszy się stawianie domów murowanych, jednak coraz więcej inwestorów bierze pod uwagę domy drewniane. Ciężko stwierdzić, czy któraś z technologii budowlanych jest lepszym rozwiązaniem. Można jednak porównać ceny dwóch inwestycji.

Projekt oraz wykonanie

Jeśli chodzi o wybór gotowych projektów budowlanych, to większa część z nich dotyczy domów murowanych, które w naszym kraju są najpopularniejsze. Duży wybór to nie jedyny plus, kolejny to konkurencyjna cena. Polscy fachowcy mają także sporą wiedzę na temat wnoszenia takich budynków. Mimo tego pro jektów domów drewnianych pojawia się coraz więcej. Polacy doceniają szybkość budowy i konkurencyjną cenę. Rośnie też liczba firm, które specjalizują się w budownictwie szkieletowym i w swojej ofercie posiadają już gotowe projekty. Cena takiego projektu jest często wliczona w koszty budowy. Koszty samych projektów nie różnią się w przypadku domów drewnianych i murowanych. Honorarium  architekta za przygotowanie indywidualnego, aczkolwiek w miarę standardowego, projektu, to ok. 2500-3500 zł w przypadku domu o powierzchni około 85 mkw.

Koszty budowy – dom murowany a dom kanadyjski

Różne źródła często donoszą, że koszt budowy domu z drewna jest niższy niż domu murowanego. Jednak przykładowo domy z bali mogą być nawet cenowo droższe niż tradycyjne domy murowane. Warto zaznaczyć również, że budynki wykonywane w technologii szkieletowej faktycznie mogą być tańsze średnio o 6-10%.

Ze względu na mniejszą masę domu drewnianego, automatycznie obniża się koszt budowy fundamentów. Także prace instalacyjne będą oszczędnością. Trzeba się jednak liczyć z większymi wydatkami na dobrych specjalistów oraz wysokiej jakości materiały budowlane. W konsekwencji koszty budowy domu drewnianego i murowanego są do siebie zbliżone – chyba, że korzystamy z prefabrykatów. Wówczas koszt wzniesienia domu w technologii szkieletowej w stanie zamkniętym surowym wyniesie nas około 170.000 zł (w przypadku domu o powierzchni 120 mkw). W przypadku domu murowanego będzie to już około 240.000 zł.

Czy warto tyle zapłacić za dom kanadyjski?

Domy murowane wydają się trwalszą i bezpieczniejszą inwestycją, której realizacja trwa około dwa lata. Zapewniają one komfort w użytkowaniu oraz są odporne na warunki zewnętrzne, co daje pewność, że budynek wytrzyma wiele lat. Domy z drewna jeszcze do niedawana kojarzyły się jedynie z domkami letniskowymi niskiej jakości. Dziś już powoli ten mit odchodzi w zapomnienie. Inwestorzy mają dziś do wyboru materiały lepszej jakości, więc przy pomocy fachowców są w stanie postawić w przeciągu dwóch do czterech miesięcy budynek, który przetrwa nawet kilkaset lat. Więcej na temat porównania technologii szkieletowej i technologii murowanej znajdziesz na blogu eksperta: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/technologie-szkieletowe-a-technologie-murowe-porownanie.