Czym charakteryzują się rolety zewnętrzne?

Wybierając dla naszych okien ochronę przed wzrokiem wścibskich osób stawiamy z reguły na jedną z 2-3 opcji. Są to tradycyjne zasłony, żaluzje, ewentualnie rolety. Warto wiedzieć, że nie jest to jedyny typ rolet. Nieco mniej popularne, ale bardzo funkcjonalne są rolety zewnętrzne. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Dlaczego rolety zewnętrzne mogą być ciekawą alternatywą dla wewnętrznych?

Każdy z nas ma indywidualne wyobrażenia co do tego, jak powinno wyglądać wnętrze domu lub mieszkania. Dla części osób zasłona to coś więcej niż zwykła ochrona przed wzrokiem gapiów dlatego nie wyobrażają sobie ich braku. Z drugiej jednak strony mieszkając w domu, chcą mieć świadomość, że jest on bezpieczny pod ich nieobecność. Ochrona za pomocą rolet zewnętrznych to ich kolejny atut. Co jeszcze?
Jeśli lubimy spać w absolutnej ciemni, uzyskanie tego efektu za pomocą zasłon czy żaluzji jest praktycznie niemożliwy. Tu idealnie sprawdzą rolety zewnętrzne, które skutecznie zatrzymują promienie słoneczne, zapewniając całkowite zaciemnienie pomieszczeń.

Rolety antywłamaniowe mają do spełnienia szczególną funkcję

Montaż rolet zewnętrznych ma oczywiście sens głównie w domach jednorodzinnych, ewentualnie mieszkaniach usytuowanych na parterze. Ich montaż dobrze jest uwzględnić już przy projekcie budynku. Pozwoli na to idealne dopasowanie rolet do elewacji. Paleta kolorów rolet dostępna u sprzedawców powinna zadowolić najbardziej wymagających. Solidny pancerz rolety to przeszkoda dla złodzieja niemal nie do pokonania. Często sam widok rolet zniechęca do podjęcia próby włamania.

Jakie są jeszcze zalety rolet zewnętrznych?

Jeśli rozważasz ich montaż po raz pierwszy, masz prawo nie znać się na szczegółach. Rolety mają szereg zalet, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które w widoczny sposób zwiększają ich funkcjonalność. Wymieńmy te najważniejsze.

Rolety chronią okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Stanowią skuteczny element izolacji akustycznej. Docenimy to szczególnie w nocy, jeśli mieszkamy w ruchliwej okolicy.
Ponadto latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, co ułatwia utrzymać komfortową temperaturę w domu. To z kolei może pozwolić na niższe koszty ogrzewania bądź klimatyzowania domu.

Rolet podtynkowe i nadtynkowe

Tu odpowiedź jest dość prosta. O ile uwzględnimy rolety już na etapie projektowania domu, idealne są rolety podtynkowe, które montowane są we wnęce okiennej, zachowując wysoką estetykę. Natynkowe, nie wymagają natomiast ingerencji w elewację, ale prezentują się nieco mniej atrakcyjnie.

Jak działa system rolet zewnętrznych?

Nowoczesny system rolet zewnętrznych może być wyposażony w sterowanie za pomocą pilota. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu na codzienne ręczne odsłanianie i zamykanie okien. Napęd taki wymaga jednak silników i elektryczności, a tym samym wiąże się z większą ilością prac w celu sprawnego działania systemu.
W zamian za to otrzymujemy wygodę najwyższej jakości.

Reasumując, jeśli planujesz budowę domu, rolety zewnętrzne są bez wątpienia opcją godną uwagi. Jest to inwestycja na lata, z której wykonaniem nie warto się spieszyć. Przed ich zakupem należy też ustalić wszelkie szczegóły z fachowcem, aby później uniknąć różnego rodzaju komplikacji.