Kredyt gotówkowy – jak wybrać i co trzeba wiedzieć?

Rezygnacja z zaciągania kredytów w przypadku wielu osób jest niemożliwa. Nie brakuje również takich, którzy zadłużają się pomimo, iż wcale nie zmusza ich do tego trudna sytuacja finansowa. Kredyt gotówkowy może być bowiem dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, o ile wybierze się ten właściwy.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Rzecz jasna, głównym kosztem związanym z kredytem jest jego oprocentowanie. Warto jednak mieć na uwadze, iż banki często nie przedstawiają w jasny sposób rzeczywistego oprocentowania kredytu. Dlatego też, klient musi być uważny, aby nie dać się naciągnąć.

Rzecz w tym, iż kredyty są udzielane na bardzo różny okres czasu. Niektóre firmy prywatne udzielają ich nawet na okres kilkunastu dni. W bankach natomiast można otrzymać pożyczkę na kilka miesięcy lub na wiele lat. Oprocentowanie podawane przez bank w przypadku kredytów krótkoterminowych odnosi się przeważnie tylko do okresu, na który są one udzielane. Bywa to mylące, gdyż kredyt udzielany na 3 miesiące może zostać zareklamowany jako oprocentowany na 2,5%. Oznacza to, że klient od kwoty 1000 złotych zapłaci 25 złotych oprocentowania. Niemniej jednak, w perspektywie rocznej, oprocentowanie kredytu wynosi już 10 procent. Dlatego też, pożyczka roczna z oprocentowaniem 8% jest tańsza od tej trzymiesięcznej z oprocentowaniem na 2,5%.

Ze względu na powyższe, informacja o oprocentowaniu odnoszącym się jedynie do okresu na który użyczany jest kredyt, w zasadzie okazuje się bezużyteczna. O wiele ważniejsze jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten oznacza roczne oprocentowanie kredytu, przez co można porównywać ze sobą nawet kredyty udzielane na kilka tygodni z tymi udzielanymi na wiele lat.

Znaczenie rat kredytowych

Rzecz jasna, dla wielu kredytobiorców znaczenie ma wysokość, ale również liczba rat kredytowych. Oczywiście, wysokość rat jest ściśle związana z ich liczbą. Im jest ich bowiem więcej, tym są mniejsze. Niestety, spadek wielkości rat jest nieco wolniejszy od wzrostu ich liczby. Innymi słowy, im więcej rat i im są one mniejsze, tym droższy w ostatecznym rozrachunku okazuje się kredyt.

Dlatego też, nie warto za wszelką cenę szukać kredytu gotówkowego z jak największa liczbą rat. Należy określić, jak wysokie raty jest się w stanie spłacać i szukać kredytu z ratami opiewającymi na takie kwoty. Niemniej jednak, niektórzy będąc świadomymi ponoszonych kosztów decydują się mimo wszystko rozłożyć kredyt na jak najdłuższy okres czasu .Wszystko po to, aby jak najmniej odczuwać obowiązek comiesięcznego regulowania należności.

Nieuczciwe praktyki

Poszukując idealnego kredytu należy pamiętać, że banki jak również prywatne instytucje kredytowe nieraz dopuszczają się niezbyt uczciwych praktyk. Mowa tutaj zwłaszcza o niejasnych zapiskach w umowach, które mogą narażać klientów na dodatkowe koszty. Z tego też względu, konieczne jest bardzo dokładne czytanie umowy oraz regulaminu kredytu. Jeśli coś nie jest jasne, należy to wyjaśnić z pracownikiem banku. Wydaje się również, że warto podpisywać umowę kredytową w obecności prawnika lub doradcy kredytowego.