Niepłodność – jak ją zdiagnozować? Testy na niepłodność

gyncentrum - gyncentrum (8) 1478.jpg

Czy starasz się o dziecko bezskutecznie od dłuższego czasu? Może to być sygnał, że powinieneś zastanowić się nad wykonaniem testów na niepłodność. W tym artykule dowiesz się, jakie badania są dostępne, na czym polegają i kiedy warto je wykonać.

Co to jest niepłodność?

Niepłodność to stan, w którym para nie jest w stanie począć dziecka mimo regularnych prób przez okres co najmniej roku. Może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przyczyn niepłodności jest wiele – od zaburzeń hormonalnych, przez problemy z jajnikami czy nasieniowodami, aż po czynniki genetyczne.

Kiedy warto zdecydować się na testy na niepłodność?

Jeśli starasz się o dziecko przez rok i mimo regularnych prób nie dochodzi do zapłodnienia, warto zastanowić się nad wykonaniem testów na niepłodność. Warto też pomyśleć o nich, jeśli jesteś kobietą powyżej 35 roku życia i przez pół roku nie udało Ci się zajść w ciążę. Pamiętaj, że im wcześniej zdiagnozujesz ewentualny problem, tym większe masz szanse na skuteczne leczenie.

Testy na niepłodność dla kobiet

Badania na niepłodność dla kobiet obejmują przede wszystkim badania hormonalne, które pozwalają ocenić działanie jajników, a także USG, które daje możliwość oceny budowy narządu rodnego. Bardzo pomocne jest również badanie HSG, które pozwala na ocenę drożności jajowodów. W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie laparoskopii.

Testy na niepłodność dla mężczyzn

U mężczyzn podstawowym badaniem jest badanie nasienia, które pozwala ocenić liczbę, ruchliwość i kształt plemników. W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie badań hormonalnych czy USG jąder.

Jak przebiega diagnostyka niepłodności?

Diagnostyka niepłodności zaczyna się od wizyty u lekarza, który przeprowadza szczegółowy wywiad i zleca odpowiednie badania. Następnie, na podstawie wyników, lekarz może zaproponować dalsze kroki – od zmiany stylu życia, przez leczenie farmakologiczne, aż po procedury takie jak inseminacja czy in vitro.

Pamiętaj, że niepłodność to nie wyrok. Wiele par, które miały problem z poczęciem dziecka, ostatecznie zdołało spełnić swoje marzenia o rodzicielstwie. Kluczem jest cierpliwość i regularne konsultacje z lekarzem.

Poczytaj również o testy na niepłodność właśnie tutaj.