Często bagatelizujemy porady ekspertów dotyczące ilości spożywanej wody w ciągu dnia. Tymczasem skutki odwodnienia mogą być naprawdę opłakane. Po czym poznać, że nasz organizm jest odwodniony? Jak temu zapobiegać i co zrobić, gdy już mamy do czynienia z odwodnieniem?
Czym jest odwodnienie?
Ciało człowieka składa się w 75% z wody. Gdy organizm straci znaczną ilość wody, równowaga wodno-elektrolitowa organizmu zostaje zaburzona. Odwodnienie jest więc stanem, w którym występuje znaczny ubytek wody oraz elektrolitów, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia, w zależności od tego, czy tracimy więcej wody czy elektrolitów:
- hipertoniczne – wówczas tracimy więcej wody przy nadwyżce elektrolitów
- hipotoniczne – gdy niedobór elektrolitów jest większy niż wody
- izotoniczne – równomierna utrata wody i elektrolitów
Kiedy nasz organizm się odwadnia?
Jest wiele czynników, które mogą prowadzić do odwodnienia. Jednym z nich jest zbyt mała ilość spożywanej przez nas wody. Do dużej utraty wody dochodzi również przy biegunkach i wymiotach, a także przy wysokiej gorączce. „Na odwodnienie narażeni są także ludzie aktywnie uprawiający wszelkie sporty, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu i picie dużych ilości wody – podkreślają specjaliści z serwisu orsalit.pl.
Odwodnienie często występuje również w czasie upalnych dni, a także gdy przebywamy w ekstremalnych warunkach. Długa i intensywna praca fizyczna to kolejny czynnik, który powoduje gwałtowne spadki wody w organizmie. Należy też być ostrożnym przy przyjmowaniu leków moczopędnych i przeczyszczających, a także dużych ilości alkoholu czy kofeiny.
Po czym poznać, że jesteśmy odwodnieni?
Przede wszystkim osoba z odwodnieniem czuje silne pragnienie. Suchość w ustach, a także suchość skóry i błon śluzowych to również kolejne oznaki odwodnienia. Do tego dochodzi spadek masy ciała, bóle i zawroty głowy oraz nudności. Człowiek wówczas oddaje mniejsze ilości moczu, ma przyspieszoną akcję serca oraz oddech. Pojawia się również na przemian pobudzenie i otępienie, a także osłabienie.
Człowiek skrajnie odwodniony może mieć zaburzenia świadomości, drgawki i delirium. Może też stracić przytomność. Ostatnim i najgorszym skutkiem odwodnienia jest śmierć, dlatego nie powinniśmy tego bagatelizować. Odwodnienie jest niebezpieczne zwłaszcza u dzieci, dlatego jeśli nasze dziecko choruje np. na grypę żołądkową, ma wymioty i biegunki, trzeba szybko reagować.
Jak walczyć z odwodnieniem?
Przede wszystkim musimy uzupełnić niedobory wody oraz elektrolitów. Gdy mamy do czynienia z odwodnieniem hipertonicznym, przyjmujemy wodę lub niesłodzoną herbatę. Jeśli z kolei w organizmie występują duże braki elektrolitów, warto stosować roztwory nawadniające, składające się z wody, glukozy, chlorku potasu i sosu oraz cytrynianu sodu. W celu uzupełnienia sodu warto też sięgnąć po słone przekąski. Niedoborów nie powinniśmy jednak uzupełniać zbyt gwałtownie. Oczywiście jeśli przyczyną odwodnienia są wymioty lub biegunka, powinniśmy je jak najszybciej zahamować przez podanie odpowiednich leków.