Pierwszy raz na siłowni – o czym pamiętać?

W końcu udało Ci się zmotywować do ćwiczeń? Świetnie! Zanim kupisz karnet i ruszysz do klubu fitness, poświęć trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Z tego tekstu dowiesz się, o czym musisz pamiętać, jeśli czeka Cię Twój pierwszy raz na siłowni!

Jak przygotować się na pierwszy trening?

Bardzo ważne jest, by ustalić cel ćwiczeń. Chcesz schudnąć, wyrzeźbić sylwetkę, zwiększyć masę mięśniową, a może po prostu poprawić kondycję i ogólną sprawność? Jeśli trening ma być skuteczny i bezpieczny, musi być dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. Dobrym pomysłem będzie research – w Internecie znajdziesz sporo poradników (także wideo) na ten temat. Jeśli zaś zależy Ci na jak najlepszych efektach, rozważ współpracę z trenerem personalnym.

Istotne jest też to, by skompletować niezbędne akcesoria. Potrzebne Ci będą:

  • wygodny strój sportowy i lekkie sportowe buty,
  • ręcznik,
  • butelka na wodę,
  • torba na ubrania i kosmetyki.

Od czego warto zacząć?

Trening powinna poprzedzić rozgrzewka. Trzeba poświęcić na nią od kilku do kilkunastu minut. Najlepiej sprawdzają się proste ćwiczenia trucht, ruchy okrężne rąk i nóg, pajacyki itp.

Najpierw najlepiej korzystać z prostych, ogólnorozwojowych maszyn, jak np. orbitrek. Świetnie angażuje wiele partii oraz pomaga dobrze rozruszać ciało. Na początku lepiej nie przesadzać z obciążeniem, ale z czasem można stopniowo je zwiększać, by mocniej angażować mięśnie.

Później możesz przejść na maszyny izotoniczne, które izolują konkretne partie mięśni. Dzięki nim wypracujesz prawidłowe wzorce ruchowe oraz delikatnie wzmocnisz mięśnie. Uważaj na obciążenie – zacznij spokojnie, by się nie przeciążać. Zamiast dokładać kilogramy, możesz po prostu zwiększyć liczbę powtórzeń. Dopiero gdy poczujesz, że bez problemu wykonujesz ruch, możesz przełożyć obciążnik.

Kiedy nabierzesz wprawy, z czasem przejdziesz do wolnych ciężarów. Dzięki nim ukształtujesz sylwetkę oraz wzmocnisz mięśnie.

Jeśli masz kłopot z doborem ćwiczeń dla siebie, albo nie masz pewności, czy dobrze trenujesz, zawsze możesz poprosić o poradę obsługę siłowni. Dobrym rozwiązaniem jest też zapisanie się po prostu na zajęcia fitness albo skorzystanie ze wsparcia trenera personalnego.

Co po treningu?

Po treningu poświęć chwilę (ok. 10-15 min) na rozciąganie. Proste ćwiczenia, takie jak np. skłon japoński, „koci grzbiet”, czy przyciąganie do siebie nóg na leżąco pomoże Ci wyciszyć organizm i uregulować oddech oraz tętno. Do tego zapobiega napięciu, które nie tylko jest nieprzyjemne, ale też spowalnia regenerację oraz zwiększa ryzyko zakwasów czy kontuzji.

Po powrocie do domu nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu i posiłku – najlepiej z większą zawartością białka.

Szukasz dobrze wyposażonej siłowni w okolicy z doświadczoną obsługą? Wybierz nowoczesne studio fitness Gym For You z oddziałami w Katowicach i Oświęcimiu. Skorzystaj z profesjonalnych maszyn, dostosowanych sal oraz bogatej oferty zajęć. Wybierz karnet dla siebie albo skorzystaj z programu benefitowego. Więcej informacji znajdziesz na: https://gymforyou.pl/.