Jak wybrać rejestrator jazdy?

Odpowiedni rejestrator jazdy powinien posiadać wszelkie funkcje, które będą przede wszystkim przydatne na drodze. Dlatego podpowiemy Ci, na jakie parametry warto, abyś zwrócił uwagę, wybierając kamerę samochodową. Z pewnością ułatwi to zapoznanie się z wieloma funkcjami rejestratorów, a w dodatku będziesz mógł wybrać urządzenie, które spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

Obraz rejestratora jazdy

Rozdzielczość ekranu powinna zacząć się od Full HD, a więc 1920×1080 px. Niższe modele urządzenia mogą zdecydowanie gorzej poradzić sobie z niektórymi ekstremalnymi warunkami. Jakość obrazu jest o tyle ważna, ponieważ następnie cały materiał musi być czytelny oraz przede wszystkim wyraźny w każdym szczególe. Zwróć uwagę na kąt widzenia. Najczęściej zaczyna się on od 120° do nawet 170°. Szerszy kąt pozwala uchwycić obiektywowi więcej, co wpływa na perspektywę obrazu. Gdy mowa o obiektywnie – pomyśl o większym wyświetlaczu. Umożliwi to wygodniejszą obsługę.

Dodatkowe funkcje

Wiele rejestratorów jazdy posiada ciekawe funkcje, dzięki którym korzystanie z kamery staje się nie tylko prostsze, ale i przyjemne. Jednym z nim jest GPS. Wówczas wideorejestrator zmienia się w nawigację, która kontroluję trasę, mierzy dokładną prędkość, a także wskazuje idealną drogę. Kamera samochodowa z GPS zastępuje nam dodatkowe urządzenia oraz konieczność korzystania z nawigacji w telefonie, która nie zawsze jest dokładna.

Kolejnymi ciekawymi dodatkami są tryby pracy: parkingowy i nocny. Pierwszy z nim zazwyczaj za pomocą czujnika ruchu lub detekcji ruchu nagrywa wszystko, co dzieje się przed obiektywem po pozostawieniu samochodu na postoju (np. parking). Kontroluje to sytuację w razie ewentualnej stłuczki, czy próby włamania. Tryb nocny jest idealny szczególnie w okresie jesienno-zimowym lub podczas przemierzania trasy po zmroku. Z kolei czujnik wstrząsu G-Sensor włącza się po wystąpieniu poważnej kolizji lub wypadku. Chwilę przed jak i po rejestruje obraz oraz zdarzenie, które miało miejsce. Następnie oznacza nagranie kłódką, aby się nie usunęło. Film z zaistniałej sytuacji może być prawdziwym dowodem i pomoże wskazać sprawcę oraz przebieg wydarzeń.

W rejestratorze często mamy do czynienia również z WiFi. Transmituje obraz na żywo na telefonie, gdy jest do niego podłączony, a także mamy możliwość ustawienia funkcji i sterowania kamerą.  Możemy także (gdy urządzenie ma Bluetooth), przesyłać nagrania oraz je odtwarzać.

Kamera samochodowa wraz z kamerą cofania

Wiele sklepów oferuje zakup rejestratora jazdy w zestawie z kamerą cofania. Zazwyczaj wbudowuje się ją z tyłu pojazdu w ramkę tablicy rejestracyjnej. Mamy wtedy zdecydowanie lepszą widoczność i obraz. Zestaw posiada również wyświetlacz do kamery. Inną opcją jest wybór kamery cofania, który obraz pokazuje nam w lusterku wstecznym (po włączeniu biegu wstecznego uruchamia się ekran kamery). Jak wybrać rejestrator jazdy? Z pewnością warto zwrócić uwagę na urządzenie, które będzie użytkowe, a jego obsługa będzie łatwa. W dodatku powinien posiadać szereg udogodnień, dzięki którym podróż będzie bezpieczna i przyjemna.

źródło zdjęcia: freepik.com