Lokata progresywna sposobem na skuteczne oszczędzanie i zarabianie dodatkowych środków

Jak pokazują badania , coraz więcej osób chce oszczędzać pieniądze. Oczywiście ich pobudki są z goła różne. Niektórzy pragną zabezpieczyć swoją przyszłość, zbierając pieniądze na tzw. stare lata, inni odkładają na określony cel, np. zakup samochodu, czy też mieszkania. Przyczyny są różne, jak i metody. Każdy powód by oszczędzać jest dobry, niemniej warto, nie odkładać pieniędzy do skarbonki, ale zainwestować tak by pieniądze same na siebie zaczęły zarabiać. W ten sposób oszczędzanie daje wymierne efekty.

Ciekawą opcją jest lokata progresywna, która opiera się na zasadzie, że stopa procentowa naszego depozytu rośnie wraz z czasem jego utrzymania. Czyli im dłużej nie pobieramy pieniędzy z lokat, tym mamy wyższe zyski. Te lokaty zakładane są na z góry określony czas. Od samego początku potencjalny klient może oszacować swoje zyski, gdyż stopa oprocentowania i jej wzrost są od razu podane i zawarte w umowie. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wcześniejszego zerwania umowy i wypłacenia zebranego kapitału, bez ponoszenia strat. Należy jednak zwrócić uwagę, jak naliczane są odsetki,gdyż są dwie możliwości.

Odsetki mogą być naliczane, na końcu trwania lokaty, bądź też po każdym podokresie. Lepszym rozwiązaniem oczywiście jest wybór drugiego wariantu, gdyż stopa zwrotu będzie zdecydowanie wyższa.
Bardzo dobre warunki oferuje Plus Bank, gdzie oprocentowanie wynosi od 3% do 5 %. Jest to lokata na 3 miesiące, wkład wynosi do 10000 zł. W razie wcześniejszego zerwania, nie traci się odsetek. Można tą lokatę zakupić przez telefon, bądź w punkcie stacjonarnym. Również dobre oprocentowanie proponuje BOŚ Bank. Oprocentowanie wynosi od 1,5% do 5 %, na okres 5 lat. Minimalny wkład własny wynosi zaledwie 1000 zł, ale minusem może być to, iż ta lokata nie jest odnawialna.
Inna ciekawa oferta należy do Banku Pocztowego. Oprocentowanie od zaledwie 0,7%, aż do 5 % na okres 3 lat, przy czym zerwanie umowy nie powoduje starty całego oprocentowania, co oznacza, że klient nie straci oszczędności. Warto również zauważyć, że minimalna kwota, która jest wymagana przez bank to tylko 500 zł.
Zatem lokaty progresywne są dobrym pomysłem, nawet w sytuacji, gdy nie dysponujemy wysokim nakładem własnym. Oczywiście jest pewne „ale”. Na samym początku oprocentowanie jest naprawdę niskie, co oznacza, że aby wypracować zysk, najlepiej jest poczekać do jego końca, gdyż w innej sytuacji, zarobimy dosłownie grosze.

Najwyższe odsetki naliczane są dopiero w ostatnich miesiącach trwania lokaty progresywnej. Stąd nie nabierajmy się na świetnie brzmiące slogany reklamowe, mówiące o oprocentowaniu na poziomie 5 % na okres np. 6 miesięcy. Gdyż 5% dopiero uzyskamy w 6 miesiącu.
Oczywiście lokaty progresywne mogą być doskonałą formą oszczędzania i zarabiania, pod warunkiem, że pieniądze na lokacie pobierzemy dopiero po jej okresie końcowym. Warto również dokładnie czytać umowy i w razie wątpliwości korzystać z pomocy doradcy. Na pewno nie można decyzji podjąć pochopnie, pod wpływem reklamy telewizyjnej. A co także ważne, zawsze warto wybierać lokaty z kapitalizacją odsetek, gdyż właśnie to daje najlepszą możliwość uzyskania zysku.