Lokata na dom

Systematyczne oszczędzanie pozwala na zgromadzenie niemałej sumy pieniędzy. Odkładając miesięcznie 300 zł do przysłowiowej świnki skarbonki w ciągu dziesięciu lat możemy zgromadzić 36 tys. zł. Niestety nie wystarczy to na wymarzone mieszkanie ani dom. Są jednak skuteczniejsze sposoby na oszczędzanie, niż odkładanie pieniędzy do skarbonki. Jedną z nich jest lokata na dom. Pozwoli zgromadzić w kilka lat środki potrzebne na wkład własny do kredytu hipotecznego. Jest to rodzaj oszczędzania z celem długoterminowym i dodatkowymi profitami z tytułu wzięcia potem kredytu w tym samym banku.

Wiele banków oferuje dedykowane lokaty i konta oszczędnościowe na mieszkanie lub dom. Warto przyjrzeć im się bliżej aby poznać ich mocne strony. Z pośród dostępnych możliwości wyróżniają się oferty Credit Agricole z lokatą Mój Dom, a także PKO BP z propozycją Kapitał na Własny Kąt. Dzięki tego typu lokatom z pewnością nie uzbiera się pełnej sumy, jednak na pewno można zgromadzić środki potrzebne do wkładu własnego w kredyt mieszkaniowy. W Credit Agricole można oszczędzać od 2 do 5 lat, a minimalna miesięczna wpłata wynosi 500 zł. Przez ten czas można zgromadzić przynajmniej 20 tys. zł. Dodatkowo w jednym miesiącu można skorzystać z niewpłacania środków i nie utraci się możliwości tańszego kredytu, czy też dodatkowego oprocentowania. Z kolei PKO proponuje program oszczędzania na 5 lat i także kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach, z prowizją obniżoną, o kwotę uzbieraną w ramach programu oszczędnościowego.

Systematyczne odkładanie pieniędzy na lokacie pomoże nie tylko zebrać potrzebną kwotę ale wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Ze względu na cel jaki przyświeca można także oszczędzone wcześniej na zwykłym koncie pieniądze umieścić na jakiś czas na lokacie, zwłaszcza jeśli perspektywa sfinalizowania zakupu mieszkania jest w perspektywie kilkuletniej podobnie jak budowa domu po zakupie działki. Należy pamiętać, że żadna lokata nie pozwoli zgromadzić pełnej sumy na ten cel, gdyż ich oprocentowanie jest zbyt niskie, nie przekracza zwykle 5% w skali roku.

Dobrym pomysłem może być także lokata progresywna, która w końcowych miesiącach oszczędzania pozwoli na zgromadzenie większej kwoty pieniędzy, dzięki rosnącemu oprocentowaniu. Jeśli chce się zaryzykować, część środków na dom można umieścić na lokacie walutowej. Trzeba jednak w takiej sytuacji poradzić się specjalisty z zakresu inwestowania, gdyż taka lokata wiąże się z obserwacją wzrostów i spadków sprzedaży i kupna walut. Jeśli będzie się miało szczęście do dobrej koniunktury, można zarobić nawet więcej niż na zwykłej lokacie, ze względu na wysokie różnice w kursie na korzyść obcej waluty.

Lokata na dom pozwoli zgromadzić potrzebne środki i móc odłożyć je na wkład własny. Lokata terminowa także może się sprawdzić, w takim przypadku od razu obliczymy, ile środków zyskamy na lokacie, przy oprocentowaniu stałym. Oszczędzanie, przy pomocy lokaty, pozwoli na większą samodyscyplinę, a brak dostępu do środków sprawi, że będzie można zebrać odpowiednią sumę na budowę nowego domu.