Śruby – najważniejsze informacje

Faktem jest, że można zdecydować się obecnie na rozmaite śruby. Co konkretnie jest do wyboru? Co dzieje się w takiej sytuacji, kiedy dostępne na rynku rozwiązania – biorąc pod uwagę sklep internetowy oraz stacjonarny z tym asortymentem – nie są do końca odpowiednie?

Jakie są dostępne opcje?

W placówkach z tym asortymentem można zdecydować się na różnego rodzaju śruby. Niektórzy wybierają je pod kątem zastosowanego materiału. Można między innymi zdecydować się na akcesoria wykonane przy użyciu stali nierdzewnej lub węglowej itp. Są specjaliści – uwzględniając rozmaite branże – którzy przeglądają ofertę pod kątem wytrzymałości mechanicznej. Innych natomiast przede wszystkim interesuje to, jak śruby zostały zabezpieczone przed korozją. Tutaj stosuje się między innymi oksydowanie, niklowanie lub ocynk galwaniczny itp.

Wiele osób wybiera śruby z łbem sześciokątnym. Tutaj można zdecydować się między innymi na akcesoria z pełnym albo niepełnym gwintem. Co jeszcze jest do wyboru? To różnego rodzaju śruby pasowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na elementy złączne z kołnierzem albo akcesoria do połączeń sprężanych lub niesprężanych itp.

Inną grupę stanowią natomiast śruby z gniazdem sześciokątnym. Do wyboru są między innymi akcesoria imbusowe. Klienci chętnie decydują się na elementy z łbem stożkowym lub kulistym. W tej grupie znajdują się także śruby imbusowe z obniżonym łbem. W tym przypadku norma DIN – ustanowiona przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny – wynosi dokładnie DIN 6912. Elementy złączne posiadają metryczny rodzaj gwintu. Występują dokładnie w dwóch różnych klasach wytrzymałości materiału. To 8.8 i 10.9. Na pewno interesuje Was, z czego powstały tego typu akcesoria. Tutaj zastosowano między innymi stal nierdzewną, stal węglową, a także stal kwasoodporną A4.

Gdzie konkretnie mogą być zastosowane śruby? Jeśli chodzi o elementy imbusowe z obniżonym łbem, to są one wykorzystywane między innymi przy budowie specjalistycznych maszyn. Ogólnie zastosowanie akcesoriów z tej kategorii zależy od rozmaitych czynników. Między innymi chodzi o materiał oraz gabaryty. Na przykład śruby ze stali nierdzewnej są wykorzystywane w budownictwie lub branży motoryzacyjnej. Nierzadko są stosowane też w konstrukcjach zlokalizowanych na zewnątrz – głównie ze względu na odporność na korozję.

Śruby wykonywane na indywidualne zamówienie

W sklepach z tym asortymentem można oczywiście zdecydować się też na inne akcesoria. Są czasami sytuacje, kiedy duży wybór i tak nie gwarantuje idealnego dopasowania do danego zastosowania. W takim położeniu można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wykonują elementy z tej kategorii na indywidualne zamówienie Klienta.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Stalmut (https://stalmut.pl/oferta/sruby/)