Trzy sposoby ochrony tarasu przed słońcem?

W słoneczne, letnie dni chcemy korzystać ze słońca jak najwięcej. Jednak całkowite wystawianie się na jego działanie nie jest najlepszym pomysłem. Spędzanie czasu na tarasie domu może być jednak czystą przyjemnością, gdy zastosuje się odpowiednie akcesoria chroniące przed nadmierną ilością promieni. Co sprawdzi się w tej roli znakomicie?

Parasol nie tylko od deszczu

Warto pomyśleć o zastosowaniu sprzętów typowo ogrodowych, które dobrze wytrzymują zmienne warunki atmosferyczne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są parasole ogrodowe, które można ustawić w dowolnym miejscu. Dużą ich zaletą jest to, że da się je bez problemu przestawić w zależności od potrzeby. W ciągu dnia, gdy odbywa się wędrówka słońca na niebie, zmienia się również nasłonecznienie tarasu, dlatego też przenośny sprzęt doskonale zda tutaj egzamin. Co ważne, taki parasol wcale nie musi być pokaźnych rozmiarów i zakrywać całego tarasu, a tylko jego część, właśnie przez wzgląd na możliwość zmiany jego położenia. Oczywiście zawsze też można pokusić się o zakup dwóch mniejszych modeli, zamiast jednego większego i ustawiać je w dowolny sposób.

Pergola tarasowa

Niektóre osoby mogą z kolei zainteresować pergole ogrodowe SURMA. Tutaj konstrukcja jest już bardziej masywna i może z powodzeniem przykrywać cały taras. W związku z tym, że jest dobrze wzmocniona, oprze się większym podmuchom wiatru, które podczas letnich burz są dość częste. Co ważne, możliwe jest także zamontowanie dodatkowych ścian bocznych i czołowych, aby pergola dawała większe poczucie prywatności i chroniła przed wzrokiem osób niepowołanych. Dla względów estetycznych znaczenie ma to, że można wybierać między różnymi kolorami materiałów poszyciowych, dlatego na pewno uda się dopasować model tak, aby ładnie wkomponował się w otoczenie.

A może markiza?

Markiza jest konstrukcją nieco lżejszą od pergoli. Nie dominuje ona na tarasie, a stanowi dość dyskretny dodatek. W miarę potrzeby może być zwijana i rozwijana za pomocą ręcznego lub elektrycznego sterowania. Kolory da się bez problemu dopasować do elewacji budynku, do którego przytwierdza się markizę. Popularne i bardzo estetyczne są modele z poszyciem w dwukolorowe pasy. Istnieją różne systemy mocowania: w kasecie, półkasecie lub bez.

Wybór odpowiedniego rodzaju ochrony zależy od naszych potrzeb. Część osób woli zadaszenie, które sprawdzi się przez cały rok, a inni z kolei zdecydują się na sprzęt, który łatwo można zdemontować i schować na zimę. Natomiast poza tarasem, warto pomyśleć także o tym, co zamontujemy w oknach, jako ochronę przed słońcem i przed wzrokiem przechodniów. W podjęciu decyzji pomóc może artykuł: Firanki czy rolety rzymskie – które rozwiązanie wybrać?