Furazydyna – zastosowania i skutki uboczne

Furagina, która występuje również pod nazwą furazydyna, to substancja wykorzystywana w produkcji leków o działaniu antybakteryjnym. Używana jest najczęściej w przypadku infekcji dróg moczowych. Jak stosowanie tej substancji wpływa na nasze zdrowie? Czy furagina powoduje groźne skutki uboczne?

Furazydyna – działanie

Jest to substancja o działaniu przeciwbakteryjnym. Wspiera układ odpornościowy, stymulując go do szybszego zwalczania infekcji. Jednocześnie uszkadza DNA baterii chorobotwórczych, co powoduje zahamowanie syntezy białek i zniszczenie bakterii. Furagina jest stosowana między innymi przy leczeniu zapalenia płuc i infekcji spowodowanych przez baterie E.coli, gronkowca złocistego i salmonelli. Nie niszczy pałeczek ropy błękitnej, ma słabe właściwości przeciwgrzybiczne.

Zastosowania furaginy

Furagina zazwyczaj używana jest do leczenia ostrych, bakteryjnych zakażeń dróg moczowych. Wskazaniem do stosowania leków z furaginą są objawy takie jak częstomocz, ból w podbrzuszu, zmiana koloru lub zapachu moczu, ból w czasie oddawania moczu. Furagina znajduje się zarówno w lekach na receptę, jak i dostępnych od ręki. Jeśli objawom infekcji towarzyszy gorączka, leki najlepiej zastosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Furazydyna – przeciwwskazania

Pod kontrolą lekarza furazydynę mogą stosować osoby chore na cukrzycę, niedokrwistość i z niedoborem witaminy B, a także przy lekkiej niewydolności nerek. Leku nie powinny natomiast używać kobiety w ciąży i karmiące piersią. W niektórych przypadkach można podawać go dzieciom powyżej drugiego roku życia. Kuracja powinna trwać maksymalnie 7-8 dni, następnie należy zrobić przerwę. Jeśli istnieje taka konieczność, kurację należy ponowić.

Działania niepożądane furaginy

Przyjmowanie leków z dodatkiem tej substancji może powodować niepożądane skutki. U części pacjentów pojawiają się dolegliwości takie jak nadmierne oddawanie gazów, nudności, bóle i zawroty głowy. Rzadziej obserwowane skutki uboczne obejmują problemy z układem pokarmowym, w tym niestrawność, wymioty i biegunkę. Może pojawić się nadmierna senności, a u mężczyzn zmniejszenie ruchliwości plemników. Furaginy nie należy stosować razem z lekami, które powodują zwiększone wydalanie moczu. Substancja wchodzi w reakcje z innych lekami o właściwościach przeciwbakteryjnych, dlatego nie stosuje się jej w trakcie antybiotykoterapii. Preparatów z furaginą nie należy również przyjmować razem z witaminą z grupy B oraz z lekami, których zadaniem jest zobojętnianie kwasu żołądkowego.