Odwodnienie organizmu – objawy i leczenie

Nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości płynów do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie organizmu jest niebezpieczne przede wszystkim dla osób starszych i dzieci. Może być spowodowane między innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego takimi jak biegunka i wymioty.

Odwodnienie – przyczyny

Do odwodnienia dochodzi z powodu utraty dużej ilości płynów w czasie wymiotów lub biegunki. Podobne skutki mają także upały i wysiłek fizyczny, ponieważ powodują intensywne pocenie się. W skrajnych przypadkach odwodnienie może stanowić zagrożenie dla życia, ponieważ woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego należy pamiętać o przyjmowaniu właściwej ilości płynów.

Odwodnienie – objawy

Pierwsze objawy wskazujące na odwodnienie to silne pragnienie, któremu towarzyszy suchość w ustach. Następnie pojawia się uczucie zmęczenie, osłabienia, a nawet zawroty głowy. Stopniowo kolor moczu staje się coraz ciemniejszy, zmniejsza się także jego ilość. W przypadku poważnego odwodnienia występuje zapadanie się gałek ocznych. Objawy znacznie łatwiej rozpoznać u dzieci niż u osób dorosłych. U niemowląt na skutek odwodnienia zapada się strzemiączko. U starszych dzieci charakterystycznym symptomem jest płacz bez łez, stają się one zmęczone i senne. Skutki odwodnienia są znacznie poważniejsze w przypadku dzieci, ponieważ ich organizmy są mniej odporne.

Odwodnienie – skutki

Odwodnienie wpływa niekorzystnie na zdrowie. Powoduje zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej. Stopniowo prowadzi do upośledzenia wszystkich funkcji życiowych, w tym do zaburzeń pracy serca, spadku ciśnienia krwi, niewydolności nerek. Poważne odwodnienie powoduje utratę przytomności, drgawki i śpiączkę. Bez braku odpowiedniej pomocy osoba odwodniona skazana jest na śmierć.

Metody leczenia odwodnienia

W przypadku odwodnienia trzeba jak najszybciej uzupełnić ilość płynów oraz elektrolitów. Trzeba pamiętać, że w czasie odwodnienia zmniejsza się ilość elektrolitów w organizmie. Z tego powodu często podawanie choremu jedynie wody nie jest wystarczające i nie spowoduje poprawy. Elektrolity odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie, a ich niedobory powodują poważne skutki takie jak zaburzenia pracy serca, podwyższenie ciśnienia krwi oraz nieprzyjemne skurcze mięśni. Brak odpowiedniej ilości elektrolitów prowadzi do uczucia senności i może wywoływać bóle głowy. Z tego powodu osobie odwodnionej warto podawać wodę wzbogaconą o elektrolity, na przykład w postaci odpowiednich preparatów z apteki.