Nity zrywalne

Bardzo dużo ekspertów kupuje obecnie dobrej jakości nity zrywalne. Do czego służą takie akcesoria? Jakie wyróżniamy rodzaje elementów tego typu?

Kiedy przydaje się nitowanie?

Nitowanie to technika coraz popularniejsza w dzisiejszych czasach. Warto zwrócić uwagę na aspekt, że ta metoda pozwala między innymi zmniejszyć czas wykonania konkretnej czynności. Dodatkowo możliwe są mniejsze koszty technologiczne. Nic więc dziwnego, że nitowanie jest stosowane coraz częściej. Czym charakteryzuje się taki właśnie proces? Nitowanie ma na celu połączenie dwóch albo więcej elementów w sposób nierozłączny. Istotne jest to, aby wykorzystać różne nity, które są dostępne w sklepie internetowym albo stacjonarnym – z tym konkretnym asortymentem.

Jak klasyfikujemy nity zrywalne?

Zagłębiając się w literaturę fachową łatwo można dojść do wniosku, że nity zrywalne są dzielone według kilku różnych kategorii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać podziału pod kątem typu. Elementy z tej grupy dzielą się na standardowe lub zamknięte. Okazuje się, że można spotkać także na przykład nity rozprężne. To jednak nie wszystko w tym temacie, ponieważ akcesoria z tej kategorii dzielą się również pod kątem materiału. Mamy nity wykonane na przykład z samego aluminium, z połączenia tego pierwiastka z dodatkiem żelaza itp. Jak jeszcze można podzielić nity zrywalne? Na przykład pod kątem zastosowania. W końcu są na rynku elementy uniwersalne, chroniące przed szkodliwym działaniem wody itp. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać również produkty przede wszystkim do miękkich materiałów itp.

Inny podział dotyczy kształtu łba. Wyróżniamy tutaj elementy powiększone lub wpuszczane. Często kupowane są także nity zrywalne z łbem płaskim. Co warto wiedzieć na ich temat? Posiadają one normy DIN 7337/ISO 15977. Warto decydować się na dobrej jakości akcesoria, aby nie narzekać na wytrzymałość, klasę materiału, wszechstronne zastosowanie. Z czego powstały takie nity zrywalne z łbem płaskim? W porządnych sklepach z takim asortymentem można zdecydować się na różne opcje pod kątem materiału. Dostępne warianty to: Al/St, Al/A2, Al/Al, St/St, A2/A2, A4/A4 i Cu/St. Eksperci nie zapomnieli tutaj o dodatkowej ochronie przed korozją. Kolokwialnie rzecz ujmując, wyposażyli bowiem opisywane nity zrywalne w ocynk galwaniczny. Jaki jest tutaj zakres? Wszystko zależy od zastosowanego materiału. Na przykład dla opcji aluminiowej zakres wynosi Ø3,2 – Ø4,8. Gdzie są wykorzystywane takie właśnie akcesoria? Na przykład biorąc pod uwagę połączenia wymagające wodoszczelnosci. Takie właśnie akcesoria są również stosowane w temacie wyposażenia okrętowego.