Co warto wiedzieć o kleju beztlenowym?

W przypadku elementów metalowych konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju kleju do ich połączenia, uszczelnienia. Z pomocą przychodzi klej anaerobowy.

Czym jest i jak działa klej anaerobowy?

Kleje beztlenowe cechują się rzadką konsystencją, która zmienia swoją postać pod wpływem czynników zewnętrznych, dzięki czemu możliwe staje się połączenie ze sobą elementów metalowych. Do utwardzenia kleju dochodzi dopiero w momencie odcięcia dostępu do tlenu. Za pomocą klejów beztlenowych możliwe staje się wypełnienie szczelin, wzmocnienie połączeń.

Są one łatwe w użyciu, pozwalają na zachowanie czystości w miejscu pracy. Na korzyść tego rodzaju klejów przemawia to, że są od razu gotowe do użycia, nie trzeba niczego mieszać, co wynika z prostego składu. Zastępują one zawleczki, nakrętki, podkładki czy nawet niektóre druty. Świetnie sprawdzają jako środki do impregnacji różnych części odlewanych, przeciwdziałają powstawaniu przecieków.

Jakie są rodzaje klejów beztlenowych?

Wyróżnia się wiele rodzajów klejów anaerobowych, w zależności od ich przeznaczenia. Różnią się one między innymi siłą wiązania. Kleje beztlenowe o średniej sile wiązania często służą jako zawleczki i podkładki sprężynujące. Uszczelnia się nimi połączenia gwintowe, zabezpieczają przed odkręceniem połączeń śrubowych. W sprzedaży znajdują się też kleje do powierzchni pasowych i do uszczelniania porowatości.

Kleje specjalnego przeznaczenia i typowo przemysłowe cechują się najwyższą siłą wiązania, w ich składzie znajdują się specjalne żywice. Za pomocą takich klejów można uzyskać praktycznie idealną odporność dynamiczną, cechują się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Kleje beztlenowe mogą uszczelnić zarówno gwint, jak i powierzchnie płaskie FIP.

Jakie jest zastosowanie kleju anaerobowego?

Klej anaerobowy ma szerokie zastosowanie, używa się go w bardzo wielu branżach. Przydaje się między innymi w górnictwie, energetyce, lotnictwie, przemyśle zbrojeniowym, kolejnictwie. Wykorzystuje się go również podczas produkcji różnego rodzaju pojazdów oraz maszyn rolniczych, budowlanych i górniczych.

Używanie kleju beztlenowego jest niezwykle łatwe. Zadbać trzeba o odpowiednie przygotowanie powierzchni, która ma być klejona. Trzeba ją wyczyścić, po czym dokładnie osuszyć i odtłuścić. Następnym krokiem jest nałożenie niewielkiej ilości na wybrany element i zamocowanie go ruchem obrotowym do powierzchni. Wystarczy to do uzyskania idealnej szczelności.