Czym są mieszalniki?

Mieszalniki przemysłowe możemy spotkać na każdym kroku, choć często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Najprostszym i najczęściej używanym jest mieszalnik blendera kuchennego. Mieszalniki przemysłowe są używane zarówno w przemyśle spożywczym, jak i budowlanym. Czym dokładnie są i jak funkcjonują?

Z czego zbudowane są mieszalniki?

Mieszalniki przemysłowe mają różne konstrukcje i występują w różnych wersjach wielkościowych. Podstawowym elementem każdego mieszalnika są łopaty, czyli tzw. mieszadło. Jest ono głównie odpowiedzialne za właściwe wymieszanie danych składników. Jeżeli jest ono uszkodzone, automatycznie cała energia z napędu ginie, a mieszalniki nie spełniają swojej roli. Często wykonuj się je z tytanu, aby były niezawodne i bez przeszkód wykonywały codzienną pracę.

Jakie są rodzaje mieszalników?

Na rynku istnieje wiele mieszalników, z których każdy jest przewidziany do wymieszania czegoś innego. Wielkie mieszalniki przemysłowe używane do produkcji spożywczej są często napędzane od góry. Zwykle są wyposażone w specjalną osłonę lub zamknięcie, które zapobiega wydostaniu się mieszanych substancji na zewnątrz. Nieco inną konstrukcję mają mieszalniki do substancji chemicznych, a jeszcze inną budowlane. W każdym z nich występuje jednak jeden z trzech rodzajów mieszadła.

Rodzaje mieszadeł

  • Mieszalniki wytwarzające promieniowy przepływ składników;
  • Mieszalniki wytwarzające osiowy przepływ składników;
  • Mieszalniki wytwarzające okrężny przepływ składników.

Zważywszy więc na charakter tego, co musimy wymieszać, musimy brać pod uwagę odpowiednie rodzaje mieszalników, aby dobrze połączyć produkty, które znajdują się w środku.

Mieszalniki są bardzo często stosowane w przemyśle chemicznym, spożywczym czy budowlanym. Są one trwałe, wygodne i skuteczne, a elementy z tytanu lub stali nierdzewnej i kwasoodpornej tylko dodatkowo wpływają na jakość łączenia składników. Każdy mieszalnik może być także częścią większej linii produkcyjnej, dzięki czemu usprawnia pracę zakładu.

Artykuł stworzony we współpracy z staltechnika.pl