Jak pozbyć się infekcji intymnych?

Infekcjom intymnym zazwyczaj towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości w postaci swędzenia i pieczenia. Kiedy pojawią się takie objawy, należy skonsultować się z lekarzem, którzy zaleci odpowiednie leczenie.

Nieprzyjemne symptomy mogą wskazywać na poważne schorzenie ginekologiczne, dlatego nigdy nie należy ich ignorować. Objawy takie jak ból w podbrzuszu często towarzyszą owulacji i zbliżającej się miesiączce, jednak mogą być także spowodowane poważnymi chorobami. Kiedy się pojawią, należy udać się do lekarza. Oprócz regularnych wizyt u ginekologia trzeba także pamiętać o prawidłowej higienie, które zmniejszy ryzyko występowania infekcji.

Przyczyny infekcji intymnych

Pojawianie się takich infekcji ma wiele przyczyn. Najczęściej za dolegliwości tego typu odpowiada grzybica, jednak występują także różne zakażenia wirusowe i bakteryjne. Ryzyko rozwoju takich problemów zwiększane jest przede wszystkim przez nieprawidłową higienę miejsc intymnych. Na infekcje narażone są osoby, które często korzystają z basenów, toalet publicznych i saun, a także mają obniżoną odporność. Zagrożenie infekcjami zwiększa duży wysiłek fizyczny, stanowiący obciążenie dla organizmu. Zakażenie może być nawet spowodowane noszeniem nieodpowiedniej bielizny. Infekcjom sprzyja nieprawidłowa dieta, która zwiera duże ilości cukrów prostych.

Zapobieganie infekcjom intymnym

Jak dbać o zdrowie, żeby zmniejszyć ryzyko takich problemów? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednią higienę. Do higieny intymnej należy stosować jedynie kosmetyki, które mają odpowiednie pH. Nie nadają się do tego celu mydła i żele do ciała. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki specjalistyczne, a także płyny probiotyczne, które pomagają w przypadku częstych, nawracających infekcji. W aptekach znajdziemy także preparaty, które będą skutecznie łagodziły nieprzyjemne objawy infekcji takie jak swędzenie i pieczenie.Warto także pamiętać, żeby po umyciu się dokładnie osuszać miejsca intymne.

W profilaktyce infekcji intymnych duże znaczenie ma dobieranie właściwej bielizny. Najlepiej kupować bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. Tkaniny powinny być przewiewne, nie mogą powodować dyskomfortu ani otarć, mogą mieć dodatek włókien bambusowych.

Jeśli występują problemy z nawracającymi infekcjami, zaleca się stosowanie specjalnych probiotyków ginekologicznych. Dzięki probiotykom możliwe jest odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, która następnie zapewni naturalną ochronę przed grzybami i bakteriami chorobotwórczymi.