Zapewnienie dziecku lepszego startu w życiu – sprawdź sposoby

Wielu rodziców chce zapewnić dzieciom godną przyszłość. Oszczędzają pieniądze, by zapewnić im dobry start. Czasem odkładają pieniądze, by móc kupić im w prezencie mieszkanie, albo samochód z okazji ukończenia studiów. Niewątpliwie jest to bardzo dobry pomysł, gdyż czasy są niepewne, a uzyskane oszczędności są dobrym gwarantem na przyszłość. Niektórzy pragną również zadbać o dobre wykształcenie potomka, dlatego odkładają pieniądze, by w przyszłości móc opłacić studia za granicą, które nie należą do tanich. Oszczędzanie pieniędzy przez rodziców, ma także działanie na aspekty psychiki. Uczy poszanowania dla pieniądza i nie marnowania go na niepotrzebne wydatki, czy też chwilowe zachcianki.

Na rynku finansowym istnieje wiele produktów, które mogą służyć oszczędzaniu. Największą popularnością cieszą lokaty bankowe. Jednak warto zdecydować się na takie, które spełniają kilka ważnych warunków. Przede wszystkim powinny być obarczone małym ryzykiem, by móc zawsze odzyskać kapitał zainwestowany. Niezależnie od aktualnego poziomu inflacji lokaty długoterminowe zawsze będą opłacalne. Decydując się na konkretną lokatę należy przeczytać całą umowę, aby proponowane warunki były jak najbardziej korzystne.

Lokata powinna być elastyczna, aby w dowolnym momencie można było wypłacić kapitał, bez utraty oszczędności. Tutaj istotne jest również roczne oprocentowanie. Już na samym początku możemy oszacować dokładny zysk, który uzyskamy po kilku latach. Lokaty mogą mieć stałe oprocentowanie, jak i zmienne. Bezpieczniejszą opcją jest stałe, ponieważ mamy pewność, że nic się nie zmieni, przez cały okres umowy, która nas obowiązuje. Dobrą opcją są lokaty roczne, bądź dwuletnie. Jeżeli decydujemy się na lokaty odnawialne istotne jest sprawdzenie, czy zmieniło się oprocentowanie oraz ile wynosi aktualnie bessa, aby nasze zyski nie były małe.

Ciekawą propozycją jest oferta Santander Banku, której oprocentowanie wynosi 2 %, jednak warto tutaj zauważyć, że aby założyć lokatę nasz wkład własny musi wynosić minimum 5000 złotych, co nie jest może bardzo dużą kwotą, ale jednak nie wszyscy mogą sobie na taki wkład pozwolić, szczególnie rodziny, które są na tzw. dorobku. Jednak niewątpliwą zaletą jest to, że nie trzeba zakładać konta, a bank nie nalicza opłat za prowadzenie konta, czy też lokaty. Umowa obowiązuje nas przez dwa lata, a jej szybsze zerwanie powoduje utratę oszczędności. Wszystkie formalności są naprawdę małe i nie zajmują dużo czasu. Dobrą propozycję ma również Toyota Bank, gdzie kapitał, jakim musimy dysponować na początku wynosi zdecydowanie mniej niż w Santander Banku, bo zaledwie 2000 złotych, a wszystkie formalności można dopełnić przez internet, nie trzeba nawet wychodzić z domu. W tym banku oprocentowanie jest jeszcze wyższe, bo aż 2,8 %. Z kolei w SG Banku kapitał wymagany wynosi zaledwie 50 zł, ale oprocentowanie też jest niższe, bo wynosi tylko nieco ponad 1,5 %
Lokaty oszczędnościowe są bezpiecznym produktem finansowym, którego warunki są ustalane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.