Motywacje do wzięcia kredytu – kiedy warto się zadłużać?

W niektórych przypadkach branie kredytu to jeden z najgorszych pomysłów. Niemniej jednak, pożyczka nie zawsze jest niepożądana. W niektórych sytuacja może być wręcz bardzo potrzebna. Kiedy warto korzystać z kredytów?

Duży wydatek

Niewątpliwie, pożyczka okazuje się nieoceniona wtedy, gdy trzeba ponieść jakiś duży koszt związany na przykład z wyjazdem na wakacje, czy też kupnem samochodu bądź jakiegoś sprzętu elektronicznego. Tego typu przyjemności są na tyle kosztowne, że większość osób nie jest w stanie finansować ich ze swojej wypłaty. O wiele łatwiej natomiast znaleźć im fundusze na spłatę rat kredytowych, gdyż opiewają na o wiele mniejsze kwoty. Warto wiec wziąć kredyt, aby dokonać wymarzonego zakupu, a później przez kilka lub kilkanaście miesięcy spłacać niewielkie raty.

Nagła potrzeba

Niewątpliwie, kredyt okazuje się również ratunkiem w wielu nagłych sytuacjach. Chodzi tutaj o takie sytuacje jak wypadki, czy też choroby. Często wiążą się one z koniecznością ponoszenia dużych kosztów. Niektórzy dysponują oszczędnościami przeznaczonymi właśnie na tego typu okoliczności. Jednakże, nie każdy może sobie pozwolić na to, aby regularnie oszczędzać. Dlatego też, w takich sytuacjach często przydaje się kredyt.

Kupno mieszkania

Niewątpliwie, jednymi z popularniejszych są kredyty mieszkaniowe. Niewiele jest bowiem osób, które decydują się na kupno mieszkania bez kredytu. Rynek mieszkań natomiast cały czas się rozwija, co oznacza, że chętnych na kupowanie nowych jak i używanych mieszkań nie brakuje.

Kredyty mieszkaniowe należą do najwyższych pożyczek jakich udzielają banki osobom prywatnym. Opiewają one bowiem na kilkaset tysięcy. Warto zauważyć jednak, że istnieje coś takiego jak wkład własny. Po wycenie danego mieszkania kupiec decyduje, ile jest w stanie zapłacić za nie od ręki. Kwota ta zostaje odjęta od ceny mieszkania, a kredyt udzielany jest na pozostałą część.

Spłata zadłużenia

Dla niektórych nieco zaskakujące może być stwierdzenie, iż kredyt można zaciągać na spłatę zadłużenia. Jak się jednak okazuje, jest to całkiem częsta praktyka. Warto jednak zauważyć, że wcale nie zawsze jest to pomysł godny pochwały. Czasami zaciąganie pożyczek na spłatę poprzednich jest aktem rozpaczy. Jeśli nie przemyśli się tej decyzji, może się ona okazać zbyt pochopna i skutkować fatalnymi konsekwencjami.

Niemniej jednak, jeśli dokona się odpowiednich obliczeń, może się okazać, że zaciągnięcie atrakcyjnego kredytu może pomóc wyjść z kłopotów. Mowa tutaj w zasadzie tylko o kredytach ratalnych, których spłatę można rozłożyć na wiele lat. Jeśli nie są zbyt wysoko oprocentowane, ich zaciągnięcie może być korzystne. Co prawda, wiąże się ono z kolejnymi kosztami i dodatkowymi zobowiązaniami, jednak dzięki rozłożeniu ich w czasie nie są tak mocno odczuwalne. Tani kredyt ratalny umożliwia natomiast spłacenie pożyczek, których nie da się rozłożyć na dłuższy okres czasu. Ponadto, dobrym rozwiązaniem okazuje się również często kredyt konsolidacyjny. Jest to typ kredytu ratalnego, który konsoliduje wszelkie zobowiązania dłużnika.