Tynki strukturalne wewnętrzne jak je wykonać?

Estetyka i funkcjonalność – tak można podsumować zalety stosowania tynku strukturalnego. Dlaczego jest tak chętnie wybierany zarówno przez laików, jak i profesjonalistów? Jak kłaść tynk strukturalny?

Czym jest tynk strukturalny?

Tynk strukturalny należy do tzw. tynków ozdobnych. Jego różnorodność i uniwersalność zachęca coraz więcej osób do tworzenia niepowtarzalnych wzorów i struktur na ścianach lub sufitach. Co więcej, materiał ten znajduje zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i zewnętrznych częściach budynku – systemy ociepleń nierzadko są wykonywane z jego użyciem. Ceny tynków tego typu są uzależnione od ich rodzaju. Wśród nich wyróżnia się tynki akrylowe, mineralne, silikonowe i na bazie wapna gaszonego. Pierwszy typ jest najtańszą opcją.

Tynki strukturalne, czyli sposób na uzyskanie niebanalnych efektów dekoracyjnych na ścianach

Osoby, które lubią bawić się stylistyką wnętrza, zdecydowanie mogą docenić potencjał jaki dają tynki strukturalne wewnętrzne. Oprócz tego, że są praktyczne oraz – podobnie jak tynki maszynowe – trwałe i odporne na zabrudzenia – pozwalają stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Do najczęściej wybieranych form należy tynk strukturalny typu baranek, który formuje charakterystyczne grudki. Wykorzystywany jest zwykle jako ozdoba elewacji. Z kolei tynk typu kornik wyróżnia się większym minimalizmem – daje efekt niemal gładkiej ściany, widoczne są tylko niewielkie rowki, których pożądany kształt można utworzyć podczas zacierania tynku.

Jak nałożyć tynk? Najpierw przygotowanie

Wiele osób pragnie samodzielnie nałożyć tynk w swoim mieszkaniu. Nic dziwnego – jest to sposób na stworzenie wystroju na własnych warunkach. Do tych czynności należy się jednak odpowiednio przygotować. Na początek należy zabezpieczyć pobliskie elementy. Do tego przyda się folia malarska, którą można nałożyć na meble, podłogi lub okna. Następnie należy oczyścić ścianę. Może być również konieczne przeszpachlowanie powierzchni zaprawą klejąco-szpachlową – jest to przydatne, zwłaszcza gdy powierzchnia nie jest zbyt równa. Później można przejść do zagruntowywania. Zastosowanie preparatu gruntującego przyczynia się do wzmocnienia podłoża, zwiększa przyczepność masy tynkarskiej oraz zmniejsza pylistość. Ważne jest, by poczekać na wyschnięcie ściany – w zależności od panujących warunków może to trwać około doby. Po tym czasie można przystąpić do nakładania masy.

Techniki nakładania tynków strukturalnych

Nakładanie masy tynkowej powinno być równomierne. Do czynności tej można wykorzystać wałek, gąbkę lub inne narzędzia, które pozwolą uzyskać pożądaną teksturę. Znacznie lepszym wyborem jest jednak użycie do tego pacy ze stali nierdzewnej, a następnie tworzenie deseni za pomocą pacy plastikowej. Najbardziej znana jest tzw. faktura drapana, którą uzyskuje się przez podłużne ruchy. Nie mniej popularna jest też faktura pełna i mieszana – tworzona przez ruchy koliste.

Niemałe znacznie w powodzeniu całości procesu mają warunki zewnętrzne. Prace tynkarskie najlepiej wykonywać podczas bezdeszczowej pogody oraz w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza.