Zepsute drzwi kabiny prysznicowej. Jak je naprawić?

Problemy z otwieraniem czy zamykaniem drzwi kabiny prysznicowej albo brak płynności przy ich przesuwaniu mogą być oznaką zużytych rolek. To one najczęściej ulegają popsuciu. Na szczęście ich naprawa nie jest tak trudna i czasochłonna. Jak należy to zrobić?

Eksploatacja elementów kabiny jest normalnym procesem, który może zachodzić w różnym tempie. Wynika ono nie tylko z częstotliwości korzystania z prysznica, ale również ekstremalnych warunków, jakim poddawane są poszczególne części. Przede wszystkim są to częste zmiany temperatur oraz duża wilgotność w pomieszczeniu.

Fragment do wymiany

Części zamienne do kabin prysznicowych to rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba od razu wymieniać całego prysznica. Wystarczy znaleźć popsuty element i zastąpić go nowym. Zużycie się rolek można rozpoznać po zacinaniu się drzwi podczas przesuwania czy ich nieprzyjemnego trzeszczenia przy ruchu.

Jeśli już wiemy, co należy wymienić, trzeba kupić odpowiedni przedmiot. Wybierając części zamienne do kabin prysznicowych warto znać model zepsutego produktu lub chociaż jego budowę i sposób montażu czy regulacji. Ma to znaczenie, gdyż części nie są na tyle uniwersalne, by pasowały do wszystkiego.

Rodzaje rolek do kabiny, a ich montaż

Najbardziej popularne rolki do kabiny 25 mm występują aż w trzech rodzajach, które różnią się głównie konstrukcją. Wyróżniamy rolki z łożyskiem mimośrodowym, rolki regulowane śrubą oraz rolki sztywne. Każde z nich działają nieco inaczej i różnice można zauważyć też przy ich wymianie.

Główny schemat działania jest podobny. Na początku należy rozmontować dolne kółka, a potem zrobić to samo z kółkami górnymi. Następnie można już przejść do wyjęcia szyby z prowadnic. Szkło należy bardzo ostrożnie unieść do góry i wystawić na zewnątrz kabiny. Warto pamiętać, by postawić je pionowo na miękkiej powierzchni, co powinno zapobiec stłuczeniu.

Kolejny krok to już rozmontowanie rolek, wyczyszczenie ich oraz przestrzeni wokół i montaż nowo zakupionych elementów w ten sam sposób.