Zawiesia pasowe, czy zawiesia wężowe – czym się różnią?

W zależności od rodzaju czynności koniecznych do wykonania podczas przenoszenia lub transportu ładunków, można użyć zawiesi pasowych albo zawiesi wężowych. Dlatego warto wiedzieć, czym różnią się między sobą te dwa rodzaje zawiesi oraz kiedy i jak należy je zastosować, aby odpowiednio zabezpieczyć obsługiwany ładunek.

Zawiesia pasowe – charakterystyka i zastosowanie

Zawiesia pasowe wykonuje się z wytrzymałego poliestru, posiadają wysoki współczynnik bezpieczeństwa i można je nabyć w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Ponadto nie wymagają używania żadnych punktów zaczepienia oraz są odporne na działanie kwasów.

Zawiesia pasowe stosuje się głównie podczas załadunku, transportu i rozładunku różnego rodzaju towarów. Co ważne, dzięki swojej strukturze zawiesia pasowe nie niszczą malowanych powierzchni, mogą jednak ulegać przetarciu w wyniku kontaktu z ostrymi i chropowatymi konstrukcjami.

Zawiesia wężowe – charakterystyka i zastosowanie

Zawiesia wężowe zrobione są z włókien poliestrowych zamkniętych w specjalnych materiałowych rękawach. Zawiesia wężowe charakteryzują się zamkniętym obwodem, poza tym ich właściwości są dosyć zbliżone do zawiesi pasowych.

Ze względu na swoją kołową budowę, zawiesia wężowe znajdują zastosowanie przy podnoszeniu i pionizowaniu słupów, filarów, czy różnego rodzaju rur. Ponadto przy pomocy zawiesi wężowych można podnosić ładunki nie posiadające zaczepów, a ich montaż jest szybki i wygodny.

Zawiesia wężowe – wytrzymałość, normy i certyfikaty

Zawiesia wężowe różnią się między sobą ze względu na stopień wytrzymałości oraz dostępne długości. Stopni wytrzymałości jest pięć, od 1 tony do aż 5 ton, natomiast największa dostępna długość tego produktu to 10 m.

Zamawiając zawiesia wężowe u renomowanego producenta, powinniśmy otrzymać stosowne zaświadczenie o zgodności produktu z normą EN 1492-2, a także odpowiednie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, niezbędne, by móc stosować zawiesia wężowe na skalę przemysłową.

Zarówno zawiesia pasowe, jak i zawiesia wężowe świetnie spełniają swoje funkcje i są niezbędne przy wszelkiego rodzaju pracach związanych z podnoszeniem i przenoszeniem wielkogabarytowych towarów. Zamawiając odpowiednie zawiesia, należy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość oraz sposób montażu, tak aby jak najlepiej zabezpieczały podnoszone lub przewożone ładunki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.