Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane?

Właściwości śrub wykonanych ze stali nierdzewnej powodują, że elementy tego typu nie narzekają na brak zainteresowania. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, które produkty są często używane i gdzie konkretnie można je wykorzystać. Zapraszamy do lektury.

Czym cechują się takie śruby?

Na początek jednak kilka słów o charakterystyce produktów tego typu. Trzeba podkreślić, że śruby są wykonywane ze stali nierdzewnej. Czym cechuje się popularna nierdzewka? Między innymi jest to określony skład chemiczny, który zawiera konkretne zawartości chromu oraz węgla (co najwyżej 1,2% tego elementu). Stal nierdzewna jest między innymi bardzo odporna na korozję. Odpowiada za to reakcja chromu oraz tlenu – powstaje z niej warstwa tlenku chromu, która ma zdolność samoczynnego odbudowania się w momencie uszkodzeń przez rozmaite czynniki zewnętrzne. Śruby wykonane przy użyciu tego materiału są także żarowytrzymałe. To oznacza, że mogą być wykorzystywane nawet w obliczu wysokich temperatur. Stal nierdzewna jest również łatwa w czyszczeniu, prosta w obróbce i podlega recyklingowi. Poza tym śruby wykonane z tego materiału mają korzystny stosunek wytrzymałości do wagi i cechują się eleganckim wyglądem. Z tego względu nie może dziwić tak szerokie zastosowanie tego typu elementów.

Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem

Nierzadko wykorzystywane w praktyce są między innymi śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowe). Co warto o nich wiedzieć? Elementy tego typu mają normy DIN 603 i ISO 8677. Posiadają metryczny rodzaj gwintu. Jeśli chodzi o klasę wytrzymałości, to wyróżniamy tutaj następujące parametry: 4.6/4.8/8.8. Jaka jest tutaj powłoka? Możliwości jest co najmniej kilka. Producenci stosują brak powłoki, ocynk galwaniczny, a także między innymi ocynk ogniowy. Gdzie znajdują zastosowanie elementy tego typu? Należy zaznaczyć, że śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem – ze względu na swoją charakterystykę – są wykorzystywane na przykład do połączeń konstrukcji drewnianych.

To jednak nie wszystko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je także w przypadku konstrukcji, które są potem narażone na bezpośredni kontakt ze skórą. Na uwagę zasługuje także łeb kulisty. Może być on bowiem ozdobnikiem elementu łączącego. Opisywane śruby są także wykorzystywane w trakcie skręcania ławek, płotów czy elementów ogrodzeniowych. Wszystko dlatego, że później takie konstrukcje są między innymi bardzo odporne na korozję itp. Nic więc dziwnego, że wielu osobom zależy na tym aspekcie. W związku z tym wybierają właśnie te śruby.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.