Dlaczego warto kupować śruby spełniające normy ISO/DIN/PN?

Normalizacja śrub jest niezwykle ważnym aspektem przy dobieraniu odpowiedniego rodzaju produktu do określonych zadań. Aby orientować się jakie śruby należy kupić trzeba wiedzieć co oznaczają najczęściej spotykany normy IDO, DIN oraz PN i skąd biorą się różne oznaczenia.

Śruby jako jeden z najczęściej stosowanych sposobów na uzyskanie połączenia ze sobą elementów konstrukcyjnych posiadają niemal niezliczoną ilość rodzajów, kształtów, wielkości gwintu (np. gwint drobnozwojowy) czy łbów (np. z łbem walcowym). To tylko kilka z możliwych elementów odróżniających od siebie śruby. Stosuje się także różne materiały do ich produkcji a także rozmaite powłoki zewnętrzne gwarantujące zachowanie najwyższej jakości i odpowiednie do zadań.

Warto wiedzieć skąd biorą się i co oznaczają poszczególne normy (np. co odpowiada nakrętce sześciokątnej DIN 934 w klasyfikacji ISO czy PN). Normy ISO ustalane są przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną z siedzibą w szwajcarskiej Genewie. Ich odpowiednikiem, stworzonym już w 1917 roku przez Niemiecki Instytut Normalizacji jest norma DIN. Obie te normy mają zasięg międzynarodowy. W Polsce stosuje się także Polską Normę (PN) określaną przez Polski Komitet Normalizacyjny. Co warte podkreślenia, wszystkie parametry śrub zawarte w normach różnych instytucji są ze sobą tożsame. Dzięki tabelom konwersji norm możemy łatwo przeliczyć daną normę na inną. Kiedy przykładowo producent stosuje oznaczenia DIN 912 dla określenia właściwości śrub z łbem walcowym, to odpowiadają im normy ISO 4762 oraz PN 82302.

Stosowanie śrub spełniających normy ISO/DIN/PN pozwala w szybki sposób zorientować się w zróżnicowanych właściwościach produktów oraz dokonać konwersji w razie potrzeby.

Podczas kupowania śrub, nakrętek i innych elementów łącznych można się natknąć na trzy rodzaje oznaczeń: DIN, ISO i PN. Są to zewnętrzne normy, które stosuje się, aby ułatwić wybór śruby pasującej do konkretnej konstrukcji, niezależnie od sklepu czy producenta. Litery DIN, ISO i PN wraz z następującymi po nich liczbami potwierdzają, że dany produkt spełnia konkretne standardy w zakresie budowy, zastosowania i dopasowania do konkretnego typu złącza. W naszym kraju powszechnie stosuje się trzy rodzaje norm, które krótko charakteryzujemy poniżej:

  • Normy ISO – najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne międzynarodowe normy, które honoruje się w 164 krajach, między innymi w Polsce. Są ustalane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (International Organization for Standardization).
  • DIN – normy ustalane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung), które ze względu na dużą popularność stosuje się również w Polsce.
  • PN – Polskie Normy o zasięgu krajowym, ustalane przez różne organy techniczne i zatwierdzane przez Polski Komitet Normalizacyjny.