Fotowoltaika – czysta energia dla Twojego domu

ergos (8).jpg

Prąd pochodzący z elektrowni nie tylko jest coraz droższy, ale również pochodzi ze spalania nieodnawialnych paliw kopalnych – co oznacza, że jego produkcja zanieczyszcza środowisko i wkrótce nie będzie możliwa. Ale czy istnieje sensowna alternatywa dla domu prywatnego? Czy warto zainwestować w fotowoltaikę i czerpać energię wprost ze słońca?

Jak działają baterie słoneczne?

Instalacja fotowoltaiczna to nic innego, jak system zasilania budynku w energię elektryczną pochodzącą z baterii słonecznych, zamontowanych najczęściej na dachu lub w innym miejscu, które jest dostatecznie nasłonecznione. Baterie słoneczne to panele odpowiedniej wielkości składające się z wielu ogniw fotowoltaicznych, produkujących prąd pod wpływem działania światła słonecznego.

Fotoogniwa są produkowane z materiałów półprzewodnikowych, takich jak selen, krzem czy german. Energia elektryczna powstaje na zasadzie konwersji – fotony (cząsteczki światła słonecznego) o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika powodują przemieszczanie się elektronów w obrębie ogniwa, a to powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

Tradycyjne i alternatywne źródła energii

Na świecie do produkcji energii elektrycznej wciąż najczęściej używa się paliw kopalnych, takich jak węgiel. Jednak proces wydobycia i spalania tych paliw ma szkodliwy wpływ na krajobraz oraz środowisko naturalne. Elektrownie generują znaczną część zanieczyszczeń powietrza, które wywołują wiele chorób układu oddechowego i przyczyniają się do zmian klimatycznych.

Dodatkowo cena prądu pochodzącego ze spalania paliw kopalnych rośnie ze względu na sytuację polityczną i będzie rosła dalej, z powodu kurczących się zasobów surowca. Węgiel i inne paliwa kopalne należą do surowców nieodnawialnych, których nie potrafimy wytworzyć. Na szczęście istnieją również inne źródła energii, które są bardziej ekonomiczne i ekologiczne, takie jak światło słoneczne czy energia wiatru.

Fotowoltaika dla domu – długofalowa inwestycja

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, choć jednorazowo wymagająca większych kosztów niż podłączenie się do sieci elektrycznej, jest inwestycją długoterminową. Jej koszty zwracają się po kilku latach niepłacenia wygórowanych rachunków za prąd.

Dzięki fotowoltaice dla domu nie tylko oszczędza się pieniądze, ale również jest się zabezpieczonym na wypadek awarii czy przerw w dostawie prądu wynikających z problemów politycznych i socjoekonomicznych. Ponadto zmniejsza się negatywny wpływ, jaki wykorzystywanie współczesnych technologii ma a środowisko naturalne.