Jakie kraje słyną z produkcji herbaty?

Herbata kojarzy nam się nierozerwalnie z Chinami i Indiami. Rejon azjatycki znany jest ze swojego klimatu, niezwykle sprzyjającego uprawie tych wymagających roślin, jednak okazuje się, że produkować można je nie tylko tam. Sprawdź, czy skojarzysz wszystkie kraje, które słyną z jej produkcji!

Gdzie na świecie produkuje się herbatę?

Od dnia, w którym mityczny cesarz Shennong zaparzył w Chinach pierwszy liść herbaty, czyli jak głosi legenda od 2737 roku p.n.e., minęło sporo czasu i krzew ten zdołał rozprzestrzenić się poza Chiny. Na początku IX wieku pierwsze nasiona krzewu herbacianego dotarły do Japonii. Wcześniej, bo pod koniec V wieku herbata pojawiła się w Mongolii, a w 620 roku n.e. w Tybecie. W każdym z tych miejsc parzenie i picie herbaty miało zupełnie inne znaczenie, związane też było z innym rytuałem i filozofią. Europejczycy po raz pierwszy z herbatą zetknęli się dopiero w XVI wieku, do Polski dotarła ona z Francji w 1664 roku i początkowo traktowana była jako ziele lecznicze.

Nie jest żadnym zaskoczeniem fakt, że najbardziej sprzyjający klimat znajduje się w Azji – tam znajduje się ponad 90% plantacji. A co z pozostałymi 10%? Około 7% produkcji pochodzi z Afryki, a 2-3% herbaty powstaje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Ze względu na niesprzyjający klimat, nieliczne i raczej hobbystyczne plantacje herbaty w Europie (tak samo jak w Australii i Oceanii) nigdy nie będą liczącymi się w świecie produkcjami.

Obecnie głównymi producentami herbaty na świecie są: Indie, Sri Lanka, Chiny, Japonia, Indonezja, Bangladesz, Kenia, Uganda, Turcja, Malawi, Iran i Argentyna i Korea.

Gdzie rośnie herbata?

W Indiach najbardziej rozpoznawalnymi regionami herbacianymi są Assam i Darjeeling. W Chinach plantacje herbaty zlokalizowane są głównie w zachodniej grupie prowincji, przy granicy z Tybetem i w prowincjach wschodnich, przylegających do morza. Herbatę uprawia się między innymi w: Zhejiang, Hunan, Syczuan, Fujian, Yunnan i Anhui. Niektóre nazwy herbat jakie znamy pochodzą właśnie od nazw prowincji, w których są uprawiane.
Japonia znana jest z produkcji, eksportu oraz upodobania do herbaty zielonej. Uprawy znajdują się niedaleko góry Fuji w prowincji Shizuoka oraz w prowincji Kagoshima.
Herbaty Cejlońskie produkowane na wyspie Sri Lanka (w nomenklaturze herbacianej nadal posługujemy się starą nazwą geograficzną) to najwyższej jakości gatunki produkowane na wschodzie w prowincji Uva, na zachodzie – w prowincji Dimbula i w prowincji Nuwara Eliya. Herbata z Indonezji pochodzi z Jawy i Sumatry. Na Tajwanie z kolei najbardziej znana jest herbata z centralnej części – powiatu Nantou, jednak cała wyspa zapewnia idealne warunki do uprawy tego krzewu.

Poza Azją warto wspomnieć o Kenii – tamtejsza czarna herbata liściasta uprawiana jest wyłącznie w górach, a najsłynniejszą plantacją jest Marinyn, która jest jednocześnie jedną z najstarszych (pochodzi z początku XX wieku). Swój udział ma tutaj również Republika Południowej Afryki, która słynie z uprawy czerwonokrzewu, z którego liści powstaje rooibos – napój o czerwonej barwie, przypominający herbatę.

Z kolei jeśli spojrzeć na obie Ameryki, jedyne liczące się plantacje znajdują się Argentynie i Kolumbii – to kilka gatunków czarnej i zielonej herbaty, eksportowanych głównie do USA i do krajów Ameryki Południowej.

W Europie jedynym miejscem są Azory – to tam znajdują się dwie niewielkie plantacje herbaty.

Które kraje produkują najwięcej herbaty?

Na całym świecie produkuje się aż 6 497 443 ton herbaty rocznie. Największym jej producentem są Chiny (2 791 837 ton rocznie), na drugim miejscu plasują się Indie (roczna produkcja to 1 390 080 ton). Chiny i Indie produkują razem ponad 60% światowej produkcji herbaty. A jak wygląda dalsza część listy?

Kraj Liczba ton rocznie
Chiny 2 791 837
Indie 1 390 080
Kenia 458 850
Sri Lanka 300 120
Wietnam 269 281
Turcja 261 000
Indonezja 137 803
Mjanma 132 494
Iran 90 832
Bangladesz 90 685
Argentyna 85 730
Japonia 81 700

Czy trzeba jechać do Azji, żeby napić się dobrej herbaty?

Można, z pewnością będzie to niezapomniana podróż pełna doznań, smaków i aromatów. Można też zostawić tę kwestię profesjonalistom, którzy zadbają o odpowiednią selekcję, właściwe pakowanie, bezpieczny transport i wreszcie – lokalne dostarczenie do Twojego domu. Tych profesjonalistów spotkasz w renomowanej herbaciarni Five o’clock – zarówno w sklepie internetowym, jak i tradycyjnych salonach z dobrą herbatą.