Qing Dai w leczeniu łuszczycy

Łuszczyca to poważna choroba skóry, do której leczenia często wykorzystuje się leki o silnym działaniu. Niestety terapia może powodować silniejsze wysuszenie skóry i przynosić efekty odwrotne od zamierzonych. Zwolennicy naturalnej medycyny doceniają efekty, które daje Qing Dai – roślina stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Qing Dai – jak działa?

Qing Dai, czyli indygowiec, to roślina znana przede wszystkim jako źródło barwnika służącego do barwienia tkanin na kolor niebieski. Według tradycyjnych metod stosowanych w chińskiej medycynie ta roślina może łagodzić łuszczycę oraz inne schorzenia. Maść przygotowywana z dodatkiem indygowca nawilża i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Leki z Qing Dai stosowane wewnętrznie powodują efekty uboczne w postaci problemów gastrycznych oraz są niekorzystne dla wątroby, jednak nakładane na skórę nie wywołują żadnych skutków ubocznych i nie wpływają niekorzystnie na zdrowie.

Qing Dai w badaniach naukowych

Działanie indygowca sprawdzono w badaniach naukowych. Efekty stosowania tej rośliny przetestowano na chorych na łuszczycę, u których leczenie farmakologiczne nie przynosiło pożądanych efektów. W trakcie badań pacjentom zalecono systematyczne stosowanie maści z indygowca. Chorzy nakładali preparat jedynie na połowę ciała, druga połowa w ogóle nie była poddawana leczeniu żadnym preparatem. W ten sposób chciano uzyskać wiarygodne wyniki, umożliwiające ocenienie skuteczności Qing Dai. Po zakończeniu testów okazało się, że skóra smarowana maścią z indygowcem była zdrowsza i grubsza, a zmienione obszary miały inny kolor. U wielu chorych doszło do dużej poprawy, a nawet całkowitego zaniku zmian. U pacjentów nie zaobserwowano również żadnego niepożądanego działania maści.

Leczenie łuszczycy jest ważne

Na wystąpienie łuszczycy narażone są najbardziej osoby, które mieszkają w Europie Północnej. Choroba najrzadziej atakuje mieszkańców Azji Wschodniej. Schorzenie zazwyczaj kojarzone jest z charakterystycznymi zmianami na skórze, jednak może również atakować paznokcie i stawy. Niestety naukowcy nie znaleźli skutecznej metody, pozwalającej na całkowite wyleczenie tej bolesnej dolegliwości.

Osoby chorujące na łuszczycę muszą zmagać się także z innymi problemami. U pacjentów dotkniętych tym schorzeniem może wystąpić również łuszczycowe zapalenie stawów. Są oni bardziej narażeni na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego. Niestety kolejnym problemem, którego doświadczają chorzy, jest społeczne izolacja, będąca również przyczyną częstszych zachorowań na depresję.