Operacja przepukliny pachwinowej – jak sobie radzić po operacji

Po operacji przepukliny pachwinowej możliwe jest wstanie już po kilku godzinach od zabiegu, a gdy mija ból można zacząć chodzić. Normalne życie można zacząć już prowadzić dwa tygodnie po operacji. Jednak warto jeszcze sprawdzić, co robić, aby szybciej powrócić do zdrowia.

Operacja przepukliny pachwinowej to nie jest bardzo obciążający zabieg, a do tego jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Dzięki niej można całkowicie usunąć dolegliwości związane z przepukliną, ale też wzmocnić powłoki brzuszne i zabezpieczyć przed nawrotem choroby.

Przepuklina pachwinowa: Gdy mija kilka dni po operacji…

Przez pierwsze 2-3 dni przyjmuje się leki przeciwbólowe, ponieważ rana boli. Poza tym zaleca się, aby jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić, ponieważ uchroni to przed zrostami, a do tego ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. Mogą się również pojawić problemy z wypróżnianiem, dlatego warto stosować lekką dietę. Na ranie cały czas powinien znajdować się opatrunek. Do tego można nosić pas przepuklinowy, który zalecany jest przy tego typu zabiegach.

Gdy mija tydzień od operacji przepukliny…

Po 5-7 dniach zdejmowane są szwy, jeżeli nie były założone rozpuszczalne szwy śródskórne które będą się same wchłaniały po zagojeniu się rany. Po 5 dniach usuwa się również opatrunek.

Przepuklina: Gdy mijają dwa tygodnie od operacji…

Rana jest już zagojona, ale nadal trwa proces regeneracji przeciętych tkanek. Aby się w pełni odbudowały, potrzeba jest około 3 miesięcy. Dlatego konieczne jest ostrożne podejmowanie wysiłku. Na początku nie wolno nic dźwigać.

Gdy mija miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej…

Rana jest już całkowicie wygojona, ale mogą się również pojawić lekkie pobolewania, mrowienie czy ciągnięcie w pachwinie. Można już żyć całkowicie normalnie, a do tego można podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Trzeba tylko uważać przy ćwiczeniach i podnoszeniu ciężarów, które będą angażowały mięśnie brzucha.

Gdy mijają trzy miesiące po operacji…

Przecięte tkanki powinny się już całkowicie odbudować, ale też odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach można podejmować ciężki wysiłek fizyczny. U niewielu osób pojawia się jeszcze czasami pobolewanie w pachwinie.