Grunt to stosować w swojej codziennej pracy odpowiedniej jakości elementy. Dzisiaj podpowiemy Wam, czym charakteryzują się porządne nitonakrętki. Jakie wyodrębniamy rodzaje tych produktów? Gdzie są one najczęściej wykorzystywane? Nie traćmy czasu i przejdźmy do sedna sprawy.
Jakie mamy rodzaje nitonakrętek?
Nitonakrętki przypominają w pewnym sensie tulejki. Ich konstrukcja powoduje, że można na przykład łączyć cienkościenne elementy – chodzi tutaj choćby o cienkie blachy, gdzie nie ma możliwości do tego, aby wykonać dokładne i precyzyjne nagwintowanie otworu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzisiaj opisywane akcesoria mają trzy zasadnicze części (gwintowaną, niegwintowaną cienkościenną oraz kołnierz). Akcesoria służące do wykonywania połączeń nitowych są określane jako naprawdę bardzo proste w temacie montażu. Jakie wyodrębniamy tutaj rodzaje? Nitonakrętki dzieli się między innymi ze względu na materiał, który posłużył do ich zrealizowania. Mamy tutaj między innymi akcesoria ze stali nierdzewnej. Takie produkty charakteryzują się na przykład bardzo dużą odpornością na korozję itp. W obiegu znajdują się także nitonakrętki aluminiowe. Czym się wyróżniają? To duża elastyczność. Na skutek tego są relatywnie proste w temacie montażu. Bez problemu można również kupić nitonakrętki kwasoodporne.
Jak jeszcze dzielimy takie akcesoria? Na przykład pod kątem wyglądu kołnierza. Można zdecydować się bowiem na akcesoria z elementem cienkim, grubym oraz wpuszczanym. Bez kłopotu mogą być wybrane również nitonakrętki posiadające kołnierz uniwersalny, cylindryczny oraz stożkowy. Produkty służące do nitowania wyróżnia się też ze względu na rozmiar. Jest on określany przy pomocy litery M (skala wynosi natomiast od M3 do M12).
W literaturze można również znaleźć podział pod kątem rodzaju zakończenia. Do wyboru są bowiem nitonakrętki zamknięte – opisywane jako szczelne. Kupić można również akcesoria otwarte, czyli tak zwane przelotowe.
Gdzie są wykorzystywane nitonakrętki?
Skala zastosowania tych akcesoriów jest bardzo szeroka. Elementy z tej kategorii mogą być wykorzystywane choćby w przemyśle. W tej branży dobrze odnajdują się na przykład nitonakrętki przelotowe cylindryczne radełkowane z kołnierzem stożkowym zredukowanym. Są one wykonywane między innymi przy użyciu stali nierdzewnej A2 (INOX). Dodatkowo powłoka jest zabezpieczona – biorąc pod uwagę korozję – ocynkiem galwanicznym. Takie elementy sprawdzają się również znakomicie w branży budowlanej itp.