Wczasy z biurem podróży – Kambodża zaprasza Europejczyków.

Dzika, egzotyczna dla Europejczyków przyroda, plaże i zabytkowe miejsca – to właśnie przyciąga i sprawia, że wypoczynek w Kambodży jest niezapomnianym przeżyciem. Poznanie nowej kultury i innej mentalności mieszkańców przekładają się na doświadczenia zapisywane w postaci zarówno wspomnień, jak i zdjęć. Południowo-wschodnia Azja zaprasza do podróży, dzięki której każdy uczestnik wycieczki spełni marzenia o zgłębianiu dalekich rejonów świata – przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i logistyki organizatorów.

Wyjątkowy kompleks świątynny Angkor – w samym centrum duchowości

Kambodża słynie przede wszystkim z kompleksu świątynnego Angkor wybudowanego w VIII wieku. Upamiętnia on cesarstwo Khmerów, a na terenie 200 kilometrów kwadratowych znajdują się zabytkowe pomieszczenia, rzeźby, kaplice i elementy kultu religijnego oraz władzy. Dodatkowym atutem jest obecność nienaruszonej przez człowieka przyrody – zdobi ona mury i niektóre świątynie, oplata je i wywołuje ciekawy efekt wizualny. Centrum kompleksu należy do hinduskiej świątyni Bayon. Wszędzie unosi się zapach kadzideł, a uczestnicy wycieczek zachowują ciszę, aby pełniej oddać się kontemplacji i podziwianiu. Miejsca takie jak to wyciszają, są okazją do refleksji, samodzielnego spacerowania i znalezienia się w samym środku potężnej duchowości gromadzącej prawie miliard ludzi na świecie. Jeśli chcesz przeżyć wyjątkowe spotkanie ze Wschodnią mentalnością, estetyką czy stylem architektonicznym, sprawdź wszystkie wycieczki na stronie https://logostour.pl/kraje/kambodza.

 

Wycieczka po stolicy Phnom Penh

Region Phnom Penh warto zwiedzić, ponieważ to kolorowa, energiczna i przyjazna turystycznie stolica Kambodży. Najważniejsze miasto, w którym znajduje się m.in. inny niż Ankgor kompleks świątynny, pałac królewski, klasztor Wat Phnom i muzea – w tym Narodowe, upamiętniające i akcentujące cechy kulturowe. W swoich zbiorach nie pomija również dramatycznej historii wyludnienia i zniszczeń dokonanych w ciągu trzech lat w drugiej połowie XX. wieku. Poza zwiedzaniem obiektów, w muzeach można zjeść regionalne jedzenie, skorzystać z napojów i przekąsek. Phnom Penh jest również ośrodkiem rozwijającego się przemysłu i nauki. Na miejscu powstały m.in. liczne cukrownie i przetwórnie ryb. Budowane są łodzie i samochody, a uzdolnieni artystycznie mieszkańcy tworzą wyroby z kości słoniowej i srebra.

Taras na cześć największych zwierząt? Spacer po Tarasie Słoni

Wracając do kompleksu Angkor – ciekawą jego częścią jest Taras Słoni. To rozciągająca się na 350 metrów i wysoka na 4-5 metrów ściana z płaskorzeźbami największych zwierząt na świecie. Sztuka przedstawiająca słonie zdobi Angkor Thom i przypomina o tym, jak miejsce skupiało kiedyś ludność przy okazji narodowych wydarzeń. Taras Słoni był trybuną. Parady, defilady, marsze, występy i apele – wszystko to działo się właśnie tam, na centralnym placu. Współcześnie zobaczymy tam szerokie błonia i ceglane wieże. W pobliżu warto zwiedzić także taras na cześć hinduskiego boga śmierci – Taras Trędowatego Króla.

Zatoka Ha Long i kompleksy świątynne w Wietnamie

Atrakcje turystyczne Kambodża oferuje na swoim terenie, ale zaprasza również do odwiedzin sąsiednich rejonów. Szczególną uwagę warto zwrócić na wycieczkę po Wietnamie – znajduje się tam długa, rozciągająca się na 1,5 kilometrów kwadratowych Zatoka Ha Long. Jest ona zarejestrowaną częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego zatoka jest warta zobaczenia? Uwagę przyciąga wszystko – turkusowa woda przy prawie dwóch tysiącach wysepek, bujna roślinność i dzikie zwierzęta takie jak np. antylopy, łasice albo makaki. W wodzie pływają też nieznane w Europie gatunki ryb w setkach odmian. Zatoka uznawana jest przez Wietnamczyków za najważniejszy pomnik krajobrazowy, co zostało zatwierdzone przez Ministerstwo ponad 40 lat temu. W okresie jesiennym pojawiają się tam burze tropikalne i cyklony  – charakterystyczny, wirowy układ wiatrów. Stolicą Wietnamu jest miasto Hanoi, które choć nie jest największe w kraju, jest bardzo duże. Podobnie jak Zatoka Ha Long, wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozwijają się tam: przemysł chemiczny, spożywczy, formowanie brązu, produkowanie kauczuku, haftowanie. Uczestnicy wycieczek zwiedzają np. Mauzoleum Ho Chi Minha, Świątynię Literatury i Cytadelę Cesarską. Hanoi ma mnóstwo miast partnerskich z całego świata – Bangkok, Moskwę, Pekin, Seul, ale także Warszawę. Co jeszcze warto zobaczyć w Wietnamie? Po wcześniejszych doświadczeniach spotkania z hinduizmem czas na poznanie serca buddyzmu. Zwiedzanie świątyni Vinh Trang nad rzeką Mekong może to umożliwić. To magia kolorów i atrakcyjnej architektury.

Wczasy z biurem podróży w Kambodży oraz Wietnamie są bezpieczne i otwierające na inną rzeczywistość. Różnice pomiędzy stylem życia i myśleniem Europejczyków a mieszkańcami Azji są znaczące, a ich zgłębianie może być ciekawą przygodą – być może najważniejszą w życiu. Liczne inspiracje, przeżycia estetyczne i dostępność atrakcji, to okazja do wypoczynku i regeneracji sił