Demencja należy do chorób, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie osób w podeszłym wieku. W zaawansowanym stadium uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie i uzależnia od pomocy innych. Warto jednak wiedzieć, że wielu przypadków demencji można uniknąć.
Czynniki ryzyka demencji
Naukowcy wyodrębnili 9 różnych czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju demencji w podeszłym wieku. Największe zagrożenie związane jest z utratą słuchu w wieku dorosłym, która w wielu przypadkach prowadzi do demencji u osób starszych. Kolejnym istotnym czynnikiem jest niskie wykształcenie – na rozwój demencji bardziej narażone są osoby z wykształceniem średnim lub niższym. Podobne skutki dla zdrowia ma nieleczona depresja oraz palenie papierosów. Kolejne przyczyny wymieniane przez naukowców to otyłość, nadciśnienie, cukrzyca typu drugiego, izolacja społeczna, a także brak wystarczającej aktywności fizycznej.
Trzeba pamiętać, że zmiany odpowiedzialne za demencję zaczynają powstawać w mózgu bardzo wcześnie. Oznacza to, że nie należy czekać z porzuceniem niekorzystnych nawyków. Oprócz zmian stylu życia, watro zatroszczyć się o regularne badania.
Dieta i ćwiczenia mózgu
Mózg, tak jak mięśnie, wymaga nieustannego treningu dla zachowania sprawności. Korzystny wpływ na jego działanie mają różne ćwiczenia takie jak rozwiązywanie krzyżówek i czytanie. Osoby, które zagrożone są demencją, powinny również dbać o zachowanie kontaktów międzyludzkich. Dobre efekty przynosi ciągłe uczenie się i zdobywanie nowych umiejętności, na przykład języków obcych. Warto zatroszczyć się o swoją dietę, przede wszystkim o dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości kwasów omega-3. Można je znaleźć w rybach morskich, orzechach i awokado lub przyjmować w postaci suplementów. Omega-3 mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Serce ważne dla mózgu
Osoby, które chcą zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji, powinny również zatroszczyć się o swoje serce. Czynniki, które mają pozytywny wpływ na kondycję serca to przede wszystkim odpowiednia aktywność fizyczna, lekka, śródziemnomorska dieta, przyjmowanie aspiryny, która rozrzedza krew. Warto wiedzieć, że zażywanie aspiryny, zawierającej kwas acetylosalicylowy, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń pamięci. Trzeba także pamiętać o przeprowadzaniu systematycznych badań. Należy przede wszystkim kontrolować poziom cukru, cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Duże znaczenie ma utrzymywanie prawidłowej macy ciała, więc najlepiej unikać nadwagi.